Termin na złożenie odpowiedzi na pozew na zarządzenie przewodniczącego
Zarządzenie doręczenia pozwu; odpowiedź na pozew (art. 205[1] k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 205[1] k.p.c. został wprowadzony do systemu prawnego w celu kumulacji materiału procesowego i przyspieszenia prowadzonych postępowań. Z tej perspektywy wydaje się oczywiste, że efektywniejszym w świetle zasady szybkości postępowania działaniem sądu jest ponaglenie strony do złożenia stanowiska w sprawie niż pominięcie pisemnej odpowiedzi strony wedle art. 205[1] k.p.c. i zapoznawanie się z jej stanowiskiem podczas rozprawy.
Dążenie do kumulacji materiału procesowego poprzez nakłonienie stron do sprawnego zajęcia stanowiska w sprawie nie jest w żadnej mierze równoznaczne z naruszeniem bezstronności sądu.
Postanowienie SN z dnia 22 sierpnia 2023 r., I CNP 193/22
Standard: 88975 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z przepisem art. 205[1] § 1 k.p.c. (zdanie pierwsze) przewodniczący zarządza doręczenie pozwu pozwanemu i wzywa go do złożenia odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie nie krótszym niż dwa tygodnie. Przepis ten, poprzez art. 13 § 2 k.p.c. ma zastosowanie także w postępowaniu nieprocesowym. Wynika z niego bezwzględny obowiązek po stronie Sądu doręczenia pozwanemu/uczestnikowi postępowania pisma wszczynającego postępowanie w sprawie.
Doręczenie odpisu wniosku z załącznikami pełnomocnikowi na terminie rozprawy i danie mu kilku minut na zapoznanie się z treścią tych pism nie spełnia wymogu umożliwienia stronie prawa do obrony. Sąd I instancji winien był odroczyć w takiej sytuacji rozprawę wyznaczając nowy jej termin – choćby w odstępie kilkudniowym by równość stron przed Sądem została zapewniona.
Postanowienie SO w Łodzi z dnia 16 sierpnia 2022 r., III Ca 1301/22
Standard: 89096 (pełna treść orzeczenia)