Podstawy wykluczenia członka ze spółdzielni
Wykluczenie członka spółdzielni ze spółdzielni
Przyczyną wykluczenia może być tylko zawinione niewykonywanie przez członka obowiązków statutowych, a obowiązkiem statutowym powodowej Spółdzielni jako członka Spółdzielni pozwanej nie było dostarczanie energii cieplnej do jej lokali, spór powstały na tle umowy dostawy winien być rozwiązywany w drodze procesu o zapłatę lub dochodzenia innych roszczeń na podstawie przedmiotowej umowy.
W świetle dotychczasowej judykatury do przyczyn wykluczenia nie zalicza się prowadzenia przez członka spółdzielni, w tym członka będącego osobą prawną, sporu majątkowego ze spółdzielnią (wyrok SN z dnia 25 października 1972 r., II PR 301/72).
Strona pozwana sama przyznaje, że powód uporczywie uchyla się od wykonywania obowiązków i zobowiązań wobec pozwanej wynikających z umowy dostawy, podczas gdy powód nie ma obowiązku realizowania takiej umowy jako członek spółdzielni, taki jego obowiązek nie wynika ze statutu, ani też w samej umowie dostawy nie ma odniesienia do stosunku członkostwa.
Restrykcja wobec członka Spółdzielni w postaci wykluczenia ze spółdzielni ma swoje podłoże w poza członkowskim sporze wynikającym z umowy cywilnoprawnej dwóch równorzędnych podmiotów gospodarczych – dwóch spółdzielni mieszkaniowych, choć nie sposób nie przyznać racji pozwanej, że powód zignorował postanowienia spornej umowy.
Wyrok SO w Ostrołęce z dnia 31 marca 2017 r., I C 1271/16
Standard: 9496 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z treścią art. 42 § 3 i 4 Prawa spółdzielczego uchwała sprzeczna z postanowieniami statutu bądź dobrymi obyczajami lub godząca w interesy spółdzielni albo mająca na celu pokrzywdzenie jej członka może być zaskarżona do sądu. Każdy członek spółdzielni lub zarząd może wytoczyć powództwo o uchylenie uchwały. Z kolei przepis art. 24 § 2 Prawa spółdzielczego stanowi, że do wykluczenia członka może dojść w wypadku, gdy z jego winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa dalsze pozostawanie w Spółdzielni nie da się pogodzić z postanowieniami statutu lub dobrymi obyczajami. Przyczyny wykluczenia określa statut spółdzielni.
W postępowaniu sądowym. dotyczącym uchylenia uchwały o wykluczenia z członkostwa spółdzielni, to na spółdzielni ciąży obowiązek wskazania i udowodnienia faktów, które potwierdzają, że konkretne zachowania wykluczonego członka realizują wskazaną w statucie przyczynę wykluczenia, a także, że temu zachowaniu można przypisać winę umyślną lub rażące niedbalstwo. Obowiązkiem Sądu jest natomiast ocena czy przyczyny podane w uzasadnieniu uchwały rzeczywiście istniały i czy wykluczenie w oparciu o nie naruszyło przepisów prawa, postanowień statutu, pozostając przy tym w zgodzie z dobrymi obyczajami.
Wyrok SO w Kielcach z dnia 24 lutego 2016 r., I C 465/15
Standard: 5489
Standard: 27687