Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ustalenie członkostwa w postępowaniu sądowym

Członkostwo w spółdzielni

Wyświetl tylko:

Sąd Apelacyjny podziela pogląd Sądu Najwyższego, iż członkostwo w spółdzielni można ustalić na podstawie innych dowodów i okoliczności, niż deklaracja przystąpienia i uchwała o przyjęciu w poczet członków - wskazujących na powstanie stosunku członkostwa spółdzielni, jakimi są np. uczestnictwo członka w organach spółdzielni (por. wyr. SN z dnia 10 maja 1968 r. I PR 69/68). Ma to szczególne znaczenie w sytuacjach, gdy deklaracje przystąpienia do spółdzielni są składane do spółdzielni bez dowodu ich złożenia a spółdzielnia nie wydała członkowi ich odpisu. Ewentualne zagubienie lub zniszczenie jedynego dokumentu przechowywanego przez spółdzielnię nie powinno obciążać definitywnie jej członka bez zapewnienia mu prawa do skutecznej obrony.

Wyrok SA w Krakowie z dnia 29 czerwca 2016 r., I ACa 199/16

Standard: 5487 (pełna treść orzeczenia)

Jeżeli deklaracja o przyjęciu w poczet członków została złożona, a następnie uległa zniszczeniu lub zaginęła. Zainteresowany może wówczas powoływać się na inne dowody i okoliczności, wskazujące na powstanie stosunku członkowstwa. Podobnie, jeżeli podjęta została uchwała o przyjęciu w poczet członków i zaginęła, to również można dowodzić wszystkimi środkami dowodowymi faktu podjęcia takiej uchwały (por. wyroki SN z dnia 10 maja 1968 r. I PR 69/68 i z dnia 2 października 2014r. IV CSK 748/13).

W świetle postanowień art. 16 i 17 ustawy Prawo spółdzielcze w zw. z art. 6 k.c., to strona powodowa winna udowodnić, że pozwana nie dokonała czynności koniecznych do uzyskania członkowstwa w spółdzielni.

Wyrok SO w Tarnowie z dnia 3 grudnia 2015 r., I C 413/15

Standard: 27746

Komentarz składa z 109 słów. Wykup dostęp.

Standard: 5488

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.