Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Prawo cytatu

Prawo cytatu (art. 29 Pr.Aut.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Użytkownik powołujący się na prawo cytatu przewidziane w art. 29 ust. 1 u.p.a.p.p. winien wykazać, że użył go w sposób uzasadniony treścią własnej wypowiedzi, w której cytat został wykorzystany, w celu unaocznienia recenzowanych wywodów lub zilustrowania krytykowanego poglądu. Nie chodzi więc o proste włączenie cudzego utworu do własnego lecz o uczynienie tego w sposób uzasadniony tokiem argumentacji i usprawiedliwioną potrzebą precyzyjnego przytoczenia cudzego spostrzeżenia czy tezy. Takie uzasadnienie wykorzystania cytatu musi wystąpić również w razie powołania się na prawa gatunku twórczości, także bowiem w tym wypadku cytat musi być umotywowany celem jaki pełni w świetle omawianych przepisów, to znaczy ma konfrontować własne stanowisko lub poglądy użytkownika korzystającego z cytatu z tymi, jakie przekazuje zacytowany utwór.

W świetle wymagań z art. 29 ust. 1 u.p.a.p.p. cytat może zostać wykorzystany tylko w utworze samoistnym, a więc w ramach działalności twórczej użytkownika cytatu. 

Samodzielność utworu, w którym użyto cytatu, wyraża się w tym, że utwór ten istnieje jako samodzielna całość, którą cytat jedynie dopełnia i wzbogaca, co wymaga odpowiedniej proporcji między twórczym wkładem autora posługującego się cytatem a samym cytatem.

W wyroku z dnia 23 listopada 2004 r., I CK 232/04 Sąd Najwyższy odmówił uznania za cytat wykorzystania na okładce czasopisma plakatu autorstwa powoda, zapełniającego 90% okładki, przy mało istotnym 10% wkładzie własnym twórców okładki.

Wyrok SN z dnia 9 sierpnia 2019 r., II CSK 7/18

Standard: 64013 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Dozwolony użytek z art. 29 PrAut. nie został ograniczony do określonego kręgu uprawnionych, ani do określonej kategorii utworu z zastrzeżeniem jedynie dotyczącym jego wielkości. Warunkiem legalności cytatu jest skorzystanie z utworu, który został rozpowszechniony tj. udostępniony w warunkach określonych w art. 6 ust. 1 pkt 3 PrAut.

Przepis art. 29 PrAut przewiduje, że wykorzystany może być drobny utwór w całości, zaś inne utwory mogą być wykorzystane w urywkach lub fragmentach.

Zamieszczenie może odbywać się w każdy sposób tj. na każdym polu eksploatacji. W niniejszej sprawie mamy do czynienia z użyciem fragmentu programu w filmowym materiale satyrycznym, co także jest polem eksploatacji. Dalej wykorzystanie utworu w ramach cytatu powinno się mieścić w utworze stanowiącym samoistną całość, a stanowi ją sporny materiał. Jednocześnie ustawa zakreśla cele, jakim może służyć cytat. Celem takim jest wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie lub prawa gatunku twórczości.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 28 lutego 2017 r., I ACa 2383/15

Standard: 19027 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 371 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20745

Komentarz składa z 208 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19465

Komentarz składa z 627 słów. Wykup dostęp.

Standard: 5458

Komentarz składa z 333 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19269

Komentarz składa z 121 słów. Wykup dostęp.

Standard: 17772

Komentarz składa z 74 słów. Wykup dostęp.

Standard: 68785

Komentarz składa z 294 słów. Wykup dostęp.

Standard: 55036

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.