Przyjmowanie poza kolejnością na leczenie przez zakłady lecznicze osób obowiązanych do leczenia odwykowego (art. 32[1] u.w.t.p.a.)
Postępowanie w stosunku do osób nadużywających alkoholu (art. 21 - 38 u.w.t.p.a.)
Zgodnie z treścią art. 32[1] ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który stanowi że stacjonarne i niestacjonarne zakłady lecznictwa odwykowego, o których mowa w art.21 ust.1, przyjmują na leczenie poza kolejnością osoby zobowiązane do leczenia odwykowego na podstawie art.26 do wykorzystania limitu miejsc stanowiących 20% ogółu miejsc przeznaczonych do leczenia odwykowego w zakładzie lecznictwa odwykowego.
„Poza kolejnością” nie oznacza , że leczenie podejmowane jest w ramach bezpośredniego zagrożenia życia Ustawa nakładała na powoda jedynie obowiązek zarezerwowania 20 % wszystkich miejsc , którymi dysponuje powód a przeznaczonymi do leczenia odwykowego po to by móc poza kolejnością realizować obowiązek leczenia odwykowego nałożonego przez Sąd na przyszłego pacjenta. Sytuacja takiej osoby pozostaje uprzywilejowana wobec innych osób chętnych do podjęcia takiego leczenia albowiem niewątpliwie leczenie będzie mogła podjąć nieco szybciej ( poza kolejnością ale w ramach limitu 20 % miejsc na tym oddziale )
Przyjęcie pacjentów ponad ten limit jedynie z uwagi na postanowienie sądu zobowiązujące do podjęcia leczenia odwykowego nie może zdaniem Sadu Apelacyjnego być kwalifikowane jako działanie w ramach art. 7 uzoz , chyba że u danego pacjenta występuje obiektywnie stan bezpośredniego zagrożenia życia.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 14 sierpnia 2012 r., VI ACa 369/12
Standard: 88903 (pełna treść orzeczenia)