Zawiadomienie o przestępstwie konkurenta gospodarczego
Czyn nieuczciwej konkurencji (art. 3 u.z.n.k.) Obowiązek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu (art 304 k.p.c.)
Określone zachowania noszące znamiona czynów konkurencyjnych powinny być najpierw zbadane w świetle przesłanek określonych w art. 5-17 ZnkU, gdzie owe czyny zostały stypizowane, a następnie poddać je ocenie według przesłanek określonych w art. 3 ww. ustawy. Nie ulega bowiem przy tym wątpliwości, że uznanie konkretnego czynu za akt nieuczciwej konkurencji wymaga ustalenia na czym określone działanie polegało oraz zakwalifikowania go pod względem prawnym.
W ocenie Sądu Apelacyjnego, powódka w niniejszej sprawie nie wykazała, aby działanie E. K., polegającego na wystosowaniu pisma z dnia 4 czerwca 2012 r. do Prokuratury Rejonowej w (...)zostało podjęte przez pozwanego w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą co jest niezbędną przesłanką do potraktowania jego działania jako czynu nieuczciwej konkurencji. Działanie pozwanego należało potraktować jako przejaw realizacji prawa podmiotowego nie związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązkiem bowiem każdego obywatela, a co za tym idzie i radnego (co akcentuje pozwany w szczególności) jest sygnalizowanie właściwym organom dostrzeżonych nieprawidłowości, w tym również w zakresie działalności inwestycyjnej.
Wyrok SA w Białymstoku, z dnia 13 listopada 2014 r., I ACa 479/14
Standard: 5448 (pełna treść orzeczenia)