Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych

Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych (art. 18 u.w.t.p.a.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Sprawa wszczęta wnioskiem o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych – do 4,5 % zawartości alkoholu oraz piwa w sklepie ogólnospożywczym, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jest sprawą indywidualną w rozumieniu art. 1 ust. 1 k.p.a. co oznacza, że sprawa taka nigdy nie jest rozpatrywana porównawczo, ponieważ decyzja w przedmiocie złożonego wniosku konkretyzuje normy prawa materialnego wyłącznie w odniesieniu do indywidualnie oznaczonego przedsiębiorcy i w zakresie konkretnie złożonego wniosku

Stosownie do art. 18 ust. 1 i 2 ustawy sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu lub poza miejscem sprzedaży może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego na pisemny wniosek przedsiębiorcy, przez wójta ( burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Zezwolenia wydaje się oddzielnie dla poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych ( art. 18 ust. 3), z kolei art. 18 ust. 3a ustawy stanowi, że organ zezwalający wydaje zezwolenia dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady gminy, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 2 ustawy. Negatywna opinia wyłącza możliwość wydania zezwolenia na wnioskowaną sprzedaż. 

Wyrok NSA z dnia 11 maja 2016 r., II GSK 2995/14

Standard: 88824 (pełna treść orzeczenia)

Art. 18 ust. 1 i 2 u.w.t.p.a. wprowadza zasadę udzielania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Jedynie podmiot posiadający stosowne zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych może taką działalność prowadzić.

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości statuuje zamknięty katalog zezwoleń na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych. Dlatego też, organ wydający takie zezwolenie może udzielić jedynie takiego zezwolenia, które jest przewidziane w przepisach ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Zezwolenia, które wymienia ustawa to:

- zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia w miejscu sprzedaży, wydawane na okres minimum 4 lat na sprzedaż w określonym punkcie sprzedaży (lokalu)

– art. 18 ust. 9 ustawy; - zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych do spożycia poza miejscem sprzedaży, wydawane na okres minimum 2 lat na sprzedaż w określonym punkcie sprzedaży (lokalu)

– art. 18 ust. 9 ustawy; - zezwolenie jednorazowe, wydawane na okres do 2 dni przedsiębiorcom posiadającym którekolwiek z wyżej wymienionych zezwoleń lub jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych

– art. 18[1] ust. 1 ustawy; - zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych dla przedsiębiorców, których działalność polega na organizacji przyjęć, wydawane na okres do 2 lat – art. 18[1] ust. 4 ustawy;

- zezwolenie na wyprzedaż posiadanych zewidencjonowanych zapasów napojów alkoholowych, wydawane określonej grupie przedsiębiorców na okres do 6 miesięcy – art. 18 4 ust. 1 ustawy.

Wyrok WSA z dnia 23 października 2013 r., III SA/Wr 520/13

Standard: 88782 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 60 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88901

Komentarz składa z 159 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88948

Komentarz składa z 99 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88814

Komentarz składa z 90 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88811

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.