Reklama napojów alkoholowych (art. 2[1] ust. 1 pkt 3 u.w.t.p.a.)

Definicje (art. 2 u.w.t.p.a.) Zakaz reklamy i promocji napojów alkoholowych (art. 13[1]; art. 2[1] ust. 1 pkt 3; art. 45[2] u.w.t.p.a.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Możliwość zakwalifikowania danego przekazu za reklamę napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi uzależniona jest od łącznego zmaterializowania się trzech przesłanek, tj.:

- przekaz musi mieć charakter publiczny,

- zawierać oznaczenia napojów alkoholowych, które pozwalają na ich odróżnianie,

- a jego cel stanowi popularyzowanie znaków towarowych napojów alkoholowych (zob. M. Koszowski [w:] I. Niżnik-Dobosz, M. Koszowski, Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Komentarz, LEX/el. 2022, art. 13(1).)

Szerokie ujęcie oznaczenia napojów alkoholowych wskazuje zatem, że ich umieszczenie w przekazie marketingowym winno prowadzić do uznania go za reklamę napojów alkoholowych. 

Z ustawowej definicji wynika zatem, że reklamą jest każda rozpowszechniana publicznie informacja, z wyjątkiem informacji używanych do celów handlowych pomiędzy przedsiębiorcami zajmującymi się produkcją, obrotem hurtowym i handlem napojami alkoholowymi. Przyjęta redakcja wskazuje tym samym, że każde działanie zmierzające do publicznego rozpowszechnienia znaków towarowych napojów alkoholowych (rozmieszczenie na billboardach, na łamach gazet, poprzez radio, telewizję itp.) uznaje się za reklamę napojów alkoholowych (zob. wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2013 r., II FSK 988/11). Definicja zawarta w ustawie w istotny sposób rozszerza zatem powszechnie ugruntowane w orzecznictwie pojęcie reklamy, za której element charakterystyczny uznaje się element namowy, perswazji nabycia tego, a nie innego towaru, oddziaływania na emocje odbiorcy (zob. wyrok NSA z dnia 24 lipca 2018 r., II FSK 38/18).

W przypadku upowszechniania nazw i znaków towarowych bez wyraźnego wskazania na związek ze sponsorowaniem będziemy mieli do czynienia z reklamą napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i przez nią zabronioną” (zob. I. Skrzydło-Niżnik, G. Zalas [w:] I. Skrzydło-Niżnik, G. Zalas, Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Komentarz, Kraków 2002, art. 13[1]).

Zawarcie w części audiowizualnej prezentacji wizerunku postaci ludzkiej uniemożliwia uznanie go za informację o sponsorowaniu.

Wyrok SN z dnia 24 października 2024 r., II NSKP 58/23

Standard: 88764 (pełna treść orzeczenia)

Każde działanie zmierzające do publicznego rozpowszechniania znaków towarowych napojów alkoholowych uznaje się za reklamę napojów alkoholowych.

Działania w postaci umieszczenia m.in. w gazetkach promocyjnych (czy też na plakatach i billboardach) znaków towarowych piwa oraz znaków graficznych i nazw producentów piwa – to publiczne rozpowszechnianie tych znaków i ich popularyzowanie wpisujące się w definicję reklamy napojów alkoholowych.

Te same czynności nie mogą wypełniać definicji zawartych w różnych normach prawnych. Reklama napojów alkoholowych nie może być jednocześnie promocją tych napojów w rozumieniu ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nie można zatem przyjąć, że czynności stanowiące reklamę napojów alkoholowych w rozumieniu ustawy mogą być uznane za inne formy publicznego zachęcania do nabywania napojów alkoholowych, a tym samym za promocję napojów alkoholowych w rozumieniu art. 2[1] ust. 1 pkt 2 ustawy.

Wyrok WSA z dnia 13 sierpnia 2024 r., I SA/Bk 206/24

Standard: 88759 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 381 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88747

Komentarz składa z 235 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88744

Komentarz składa z 230 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88749

Komentarz składa z 52 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88752

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.