Porządek obrad zebrania ogółu właścicieli lokali co najmniej raz w roku (art. 30 ust. 1 pkt 3 u.w.l.)

Sprawozdania zarządu i absolutorium (art. 30 u.w.l.)

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 u.w.l., istnieje obowiązek zwołania zebrania ogółu właścicieli lokali co najmniej raz w roku, nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku. Zagadnienia, które „w szczególności” powinny być przedmiotem takiego zebrania, zostały wymienione w ust. 2 tego artykułu. Możliwe jest objęcie porządkiem obrad innych kwestii, niż wymienione w tym przepisie, ale o tym decydują członkowie wspólnoty mieszkaniowej w przyjętym porządku zebrania.

Z żadnego przepisu nie wynika, aby każdy wniosek członka wspólnoty musiał zostać wprowadzony do porządku zebrania, uzupełniając go. Decyzja w tym przedmiocie należy właśnie do zebrania członków wspólnoty.

W związku z powyższym wspólnota mieszkaniowa nie ma obowiązku na zebraniu ogółu właścicieli lokali, zwoływanym co najmniej raz w roku zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 u.w.l., poddać pod głosowanie projektu uchwały zaproponowanego przez członka tej wspólnoty.

Na podstawie art. 25 ust. 1 u.w.l. członek wspólnoty mieszkaniowej nie może zaskarżyć odmowy ze strony zebrania członków wspólnoty mieszkaniowej wprowadzenia do porządku obrad zebrania właścicieli lokali projektu uchwały zaproponowanej przez jednego z właścicieli lokali. Jeżeli właścicielowi lokalu przysługuje uprawnienie materialnoprawne do domagania się od wspólnoty mieszkaniowej określonego zachowania, może on ewentualnie dochodzić go na innej podstawie

Niewyrażenie zgody na wprowadzenie do porządku obrad i głosowanie projektu takiej uchwały nie zamyka członkowi tej wspólnoty drogi do dochodzenia ewentualnych roszczeń od wspólnoty mieszkaniowej (np. odszkodowawczych).

Wyrok SN z dnia 27 kwietnia 2021 r., I CSKP 41/21

Standard: 88644 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.