Ochrona skargą pauliańską w przypadku korzyści majątkowej uzyskanej odpłatnie

Korzyść majątkowa w rozumieniu uregulowań dotyczących skargi pauliańskiej

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Odpłatne uzyskanie korzyści ma zatem miejsce wtedy, gdy dłużnikowi przypada co do zasady pełny ekwiwalent korzyści majątkowej uzyskanej przez osobę trzecią (por. wyrok SN z dnia 20 lutego 2020 r., IV CSK 529/18).

Postanowienie SN z dnia 17 kwietnia 2025 r., I CSK 1178/24

Standard: 88618 (pełna treść orzeczenia)

Zaskarżeniu skargą pauliańską podlegają również czynność odpłatne, w wyniku których dłużnik otrzymuje świadczenie ekwiwalentne. Wniosek taki wynika wyraźnie z treści przepisów o skardze pauliańskiej, zgodnie z którymi czynności nieodpłatne stanowią jedynie szczególną kategorię czynności podlegających zaskarżeniu, w stosunku ‎do której przesłanki zastosowania skargi pauliańskiej są złagodzone‎(zob. art. 528 i 529 k.c.).

W wypadku czynności odpłatnej, a zwłaszcza takiej, ‎w wyniku której dłużnik otrzymuje świadczenie ekwiwalentne, związek przyczynowy między jej dokonaniem a powstaniem lub pogłębieniem stanu niewypłacalności dłużnika nie jest tak oczywisty jak w przypadku czynności nieodpłatnych, które prowadzą bezpośrednio do zmniejszenia aktywów. W wyniku dokonania czynności ekwiwalentnej aktywo wychodzące z majątku dłużnika zastępowane jest równowartościowym aktywem, co w modelowej sytuacji nie powinno mieć znaczenia dla wypłacalności dłużnika.

W odniesieniu do umów odpłatnych nie ulega jednak wątpliwości, ‎że pokrzywdzenie wierzycieli następuje, gdy świadczenie, które otrzymał dłużnik, ‎ma mniejszą wartość niż jego własne świadczenie. Nie jest również kontrowersyjne, że podobna sytuacja zachodzi, gdy ekwiwalent (aktywo) nabywany przez dłużnika jest tego rodzaju, iż wierzyciele nie mogą uzyskać z niego zaspokojenia, ‎jak np. w przypadku umowy dożywocia, w której ekwiwalentem zbywanej nieruchomości jest roszczenie o dożywotnie utrzymanie. Najwięcej kontrowersji budzi sytuacja, w której dłużnik otrzymuje świadczenie wzajemne (np. gotówkę), które następnie rozdysponowuje w taki sposób, że wierzyciele nie mają do niego dostępu.

Wyrok SN z dnia 19 czerwca 2024 r., II CSKP 1761/22

Standard: 81970 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 319 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88616

Komentarz składa z 88 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88620

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.