Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pojęcie rynku właściwego (art. 4 pkt 9 u.o.k.k.)

Porozumienia ograniczające konkurencję (art. 6 u.o.k.k.) Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów Zakaz nadużywania pozycji dominującej (art. 9 u.o.k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W Obwieszczeniu Komisji Europejskiej w sprawie definicji rynku właściwego do celów wspólnotowych prawa konkurencji (Dz.Urz. UE C 1997, nr 372, s. 5) wskazano, że celem zdefiniowania rynku, zarówno w wymiarze asortymentowym jak i geograficznym, jest identyfikowanie rzeczywistych konkurentów danego przedsiębiorstwa, którzy są w stanie zakłócić zachowanie tego przedsiębiorstwa oraz nie dopuszczać ich do zachowania w sposób niezależny od skutecznej presji konkurencji.

Kryteria definiowania rynku właściwego są ogólnie stosowane w odniesieniu do analizy niektórych rodzajów zachowania na rynku oraz w odniesieniu do analizy zmian strukturalnych w podaży produktów. Jednak ta metodologia może prowadzić do różnych wyników, w zależności od charakteru badanego zagadnienia konkurencji.

Przykładowo, zakres rynków geograficznych może być różny, podczas analizy koncentracji w przypadku, gdy analiza jest dokonywana w znacznej mierze na przyszłość, od analizy przeszłego zachowania.

Różny horyzont czasowy w każdym przypadku może doprowadzić do wyników, iż różne rynki geograficzne są zdefiniowane dla tego samego produktu w zależności od tego, czy Komisja bada zmianę w strukturze podaży, taką jak koncentracja lub kooperacyjne wspólne przedsiębiorstwo lub bada zagadnienia odnoszące się do niektórych przeszłych zachowań.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 6 grudnia 2016 r., VI ACa 969/15

Standard: 5438 (pełna treść orzeczenia)

Rynek właściwy, na którym działają strony, jest rynkiem niewielkim ograniczającym się do czterech cmentarzy, zarządzanych przez pozwaną. Wszelkie rozważania muszą dotyczyć więc tylko tego rynku i jego uwarunkowań a uwarunkowania innych rynków o takiej samej specyfice przedmiotowej mogą być brane pod uwagę posiłkowo dla stwierdzenia, czy określone przez nią warunki umowne i wyznaczające treść stosunku zobowiązaniowego postanowienia regulaminów przyznają pozwanej korzyści większe od powszechnie przyjętych w stosunkach danego rodzaju.

Wyrok SN z dnia 19 października 2016 r., V CSK 93/16

Standard: 43788 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 405 słów. Wykup dostęp.

Standard: 56169

Komentarz składa z 24 słów. Wykup dostęp.

Standard: 43726

Komentarz składa z 141 słów. Wykup dostęp.

Standard: 43729

Komentarz składa z 203 słów. Wykup dostęp.

Standard: 43727

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.