Podatek od sprzedaży zwierzęcia (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.c.c.. w zw z. art. 535 k.c. i art. 1 ust. 2 u.o.z.)
Status prawny zwierzęcia (art. 1 u.o.z.) Podatek od umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a); art. 6 ust. 1 pkt 1 i 2; art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 u.p.c.c.)
Ustawa o ochronie zwierząt nie zawiera żadnych przepisów dotyczących podatków, zwolnień bądź wyłączeń od nich z uwagi na to, że elementem stanu prawnopodatkowego jest zwierzę w rozumieniu tej ustawy. Zatem w takim przypadku, z mocy art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.c.c.. w zw z. art. 535 k.c. i art. 1 ust. 2 u.o.z. sprzedaż konia będzie- również dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych – traktowana identycznie jak sprzedaż rzeczy, a tym samym będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Wbrew wywodom, prezentowanym konsekwentnie przez stronę skarżącą w toku postępowania dotyczącego wydania interpretacji i sądowoadministracyjnego, objęcie opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży konia, nie jest rozszerzeniem przedmiotu opodatkowania w drodze analogii, niezgodnie z art. 217 Konstytucji RP. Opodatkowanie tej czynności wynika bowiem wprost z przepisów ustawy- art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.c.c. w zw. z art. 1 ust. 2 u.o.z., nakazującym odpowiednie stosowanie przepisów dotyczących rzeczy do zwierząt. Skoro brak jest przepisów szczególnych, wyłączających lub modyfikujących przepisy u.p.c.c. w odniesieniu do sprzedaży koni, to przepisy dotyczące rzeczy należy stosować do nich wprost.
Celem ustawy ochronie zwierząt było zapewnienie humanitarnego ich traktowania, a nie wprowadzenie zwolnień bądź wyłączeń od podatku. Nie ma zatem w tym zakresie, wobec odesłania do odpowiedniego stosowania do zwierząt przepisów o rzeczach, luki w prawie i ustalenia zakresu opodatkowania w drodze wnioskowania opartego na podobieństwie ( a na tym polega analogia, por. R.Mastalski, Stosowanie prawa podatkowego, Warszawa 2008, s. 117-127).
Ustawodawca odsyła do odpowiedniego stosowania do zwierząt przepisów o rzeczach we wszystkich sprawach nieuregulowanych w ustawie o ochronie zwierząt. Odesłanie to dotyczy zatem nie tylko obrotu zwierzętami, ale również podatków, te bowiem w ustawie o ochronie zwierząt uregulowane nie są.
Wyrok NSA z dnia 31 maja 2011 r., II FSK 77/10
Standard: 88302 (pełna treść orzeczenia)