Zawieszenie biegu terminu przedawnienia do dokonania wymiaru podatku (art. 16 ust. 3 u.p.s.d.)

Ulga mieszkaniowa (art. 16 u.p.s.d.)

Wyświetl tylko:

Na podstawie art. 48 Ordynacji podatkowej odraczane mogą być tylko terminy materialnoprawne, wynikające z przepisów prawa podatkowego w rozumieniu art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej, to jest ustaw podatkowych i wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych. Terminy, o których mowa w art. 48 Ordynacji podatkowej, to terminy przewidziane dla dokonania określonej czynności. Instytucja ta nie ma zastosowania do terminu, o którym mowa w art. 16 ust. 3 u.p.s.d.

Termin wskazany w art. 16 ust. 3 u.p.s.d. nie został zakreślony dla dokonania obowiązkowej czynności przewidzianej przepisami prawa podatkowego (jak np. termin instalacji kasy fiskalnej, złożenia zaznania podatkowego, złożenia informacji podatkowej, sporządzenia remanentu, czy też termin wyboru opodatkowania według stawki liniowej). Termin ten stanowi przesłankę do zastosowania ulgi podatkowej.

Termin ten jest konstrukcyjnym elementem obowiązku podatkowego w rozumieniu art. 217 Konstytucji RP i nie może być dowolnie modyfikowany przez organ podatkowy.

W przepisie art. 16 ust. 3 u.p.s.d. ustawodawca przewidział możliwość wystąpienia trudności w spełnieniu warunków do skorzystania z ulgi, w sytuacji, gdy lokal lub budynek zajmowany jest przez osoby trzecie. Mając powyższe na uwadze wskazał, że w takiej sytuacji spełnienie warunków określonych w art. 16 ust. 2 pkt 2-5 u.p.s.d. może nastąpić w okresie 5 lat od dnia nabycia. Ewentualne dalsze przedłużanie tego terminu niweczy sens ulgi, która ma na celu odciążenie finansowe osób obdarowanych, których potrzeby mieszkaniowe zaspokoi niezwłoczne zamieszkanie w otrzymanym mieszkaniu.

Dokonując wykładni funkcjonalnej art. 16 ust. 3 u.p.s.d. wskazać należy na wyjątkowy charakter ulgi przewidzianej w tym przepisie. Jej celem jest bowiem wsparcie obdarowanych i spadkobierców, którzy wykorzystają lokal lub budynek otrzymany w drodze darowizny lub spadkobrania, do zaspokojenia swoich aktualnych i faktycznych potrzeb mieszkaniowych. Preferencja podatkowa nie przysługuje natomiast, gdy darowizna służyć ma zabezpieczeniu potrzeb mieszkaniowych w dalszej, bliżej nieokreślonej przyszłości.

Wyrok NSA z dnia 3 września 2013 r., II FSK 2396/11

Standard: 88130 (pełna treść orzeczenia)

Przewidziana w art. 48 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnuia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) instytucja odraczania terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego nie znajduje zastosowania do terminu , o którym mowa w art. 16 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.).

Terminy wynikające z art. 16 u.p.s.d. są terminami ustawowymi i materialnoprawnymi tego rodzaju, że nie istnieje możliwość ich przedłużania przez organ podatkowy z jakichkolwiek powodów, także tych przewidzianych w art. 48 § 1 o.p., tj. uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym.

Terminy, o jakie chodzi w art. 48 O.p., to nie wszystkie terminy materialnoprawne, lecz tylko takie. które zostały przewidzane dla dokonania czynności.

Wyrok WSA z dnia 20 czerwca 2011 r., I SA/Gl 213/11

Standard: 88131 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.