Ustalenie podstawy opodatkowania na gruncie art. 16 ust. 1 u.p.s.d.
Ulga mieszkaniowa (art. 16 u.p.s.d.) Podstawa opodatkowania (art. 7 u.p.s.d.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Z przepisu art. 16 ust. 1 u.p.s.d. jednoznacznie wynika, że ustalając podstawę opodatkowania nie wlicza się do niej czystej wartości budynku mieszkalnego. Skoro przez czystą wartość rzeczy i praw majątkowych uważa się wartość tych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów to przyjąć należy, że długi i ciężary dotyczące tylko budynku mieszkalnego mogą być uwzględnianie tylko w obliczaniu czystej wartości tego budynku. Konkluzji tej nie zmienia odwołanie się do cywilistycznej zasady superficies solo cedit.
Według art. 7 ust. 1 u.p.s.d. podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru.
Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2018 r., II FSK 3502/16
Standard: 87908 (pełna treść orzeczenia)
Tzw. wartość długów i ciężarów winna obciążać (oczywiście stosunkowo) również ulgę z art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.
Od podstawy opodatkowania należy odróżnić podstawę obliczenia podatku, ponieważ wartościowo ujęta podstawa opodatkowania może podlegać wynikającym z przepisów prawa podatkowego korektom, tj. odliczeniom lub doliczeniom do niej określonych kwot. Podstawa obliczenia podatku to skorygowana podstawa opodatkowania. Dopiero do podstawy obliczenia podatku stosuje się odpowiednie stawki podatkowe. W niektórych podatkach nie następuje korekta podstawy opodatkowania, a więc stanowi ona jednocześnie podstawę obliczenia podatku. Taką podstawę obliczenia podatku uzyskujemy w podatku od spadków i darowizn stosownie do art. 15 ust. 1 u.p.s.d, który stanowi, że podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku. Ta nadwyżka podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku z art. 9 ust. 1 u.p.s.d. stanowi podstawę obliczenia podatku.
Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 2008 r., II FSK 751/07
Standard: 87929 (pełna treść orzeczenia)