Dowodzenie wielkości i wartości nakładów na przedmiot zasiedzenia w postępowaniu podatkowym

Podatek od zasiedzenia (art. 1 ust. 1 pkt 3; art. 6 ust. 1 pkt 6 u.p.s.d.)

Wyświetl tylko:

Specyfika postępowań dotyczących zobowiązań w podatku od spadków i darowizn związanych z nabyciem nieruchomości (udziałów w nieruchomości) w drodze zasiedzenia wymusza możliwość dowodzenia wielkości i wartości nakładów na przedmiot zasiedzenia nie tylko dokumentami (fakturami lub rachunkami), ale również zeznaniami stron i świadków lub opinią biegłego.

Wyrok NSA z dnia 26 listopada 2015 r., II FSK 2549/13

Standard: 87898 (pełna treść orzeczenia)

Tak jak w postępowaniach cywilnych dotyczących rozliczeń pomiędzy spadkobiercami lub współwłaścicielami, wielkość i wartość nakładów na przedmiot zasiedzenia może być dowodzona dokumentami (fakturami lub rachunkami), ale również zeznaniami stron i świadków lub opinią biegłego.

 Do "nakładów" na nieruchomość będącą przedmiotem zasiedzenia wliczać się będzie zarówno zakupione przez podatników materiały na budowę budynku będącego przedmiotem zasiedzenia ale również wartość własnej pracy. W istocie bowiem celem wyłączenia z opodatkowania wartości poniesionych nakładów przez podatnika, jest dążenie ustawodawcy do uniknięcia opodatkowania tej części nabywanej masy majątkowej, która powstała kosztem i staraniem nabywającego przedmiot zasiedzenia.

"Nakłady" o których mowa w art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie muszą być dowodzone wyłącznie dokumentami tj. rachunkami lub fakturami. Ustawa o podatku od spadków i darowizn takiego zastrzeżenia nie przewiduje. Rozporządzenie wykonawcze do ustawy tj. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 września 2011 r. w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn w §3 wskazuje, że podatnicy podatku od spadków i darowizn obowiązani są dołączyć do zeznania dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania potwierdzające przy nabyciu w drodze zasiedzenia poniesienie nakładów na rzecz przez nabywcę podczas biegu zasiedzenia, w szczególności: faktury dokumentujące poniesienie nakładów na rzecz przez nabywcę podczas biegu zasiedzenia. Użycie określenia "w szczególności" oznacza tylko przykładowe wymienienie dokumentów potwierdzających dokonanie nakładów, co powoduje, że nie jest wykluczone dowodzenie faktu ich poniesienia innymi środkami dowodowymi tj. zgodnie z art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Wyrok WSA z dnia 11 czerwca 2014 r., I SA/Kr 403/14

Standard: 87882 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 192 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87886

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.