Zadania z zakresu ochrony prawnej (art. 2 § 2a u.s.p.)

Ustrój i właściwość sądów (art. 176 ust. 2 konstytucji)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Art. 2 § 2a u.s.p., wprowadza ustawowe, zastępcze, jednostronne upoważnienie kompetencyjne, uprawniające sędziego do podejmowania czynności z zakresu ochrony prawnej.

Zgodnie z art. 2 § 2a u.s.p., zadania z zakresu ochrony prawnej mogą wykonywać asesorzy sądowi, a także sędziowie wtedy, gdy ich wykonywanie przez referendarzy sądowych lub asesorów sądowych nie jest możliwe. Rozwiązanie to przyjęto na wypadek wystąpienia sytuacji, w których wykonywanie czynności przez referendarza sądowego byłoby niemożliwe. To ustawowe zastępcze upoważnienie kompetencyjne ma charakter jednokierunkowy; sędzia może wykonywać czynności z zakresu ochrony prawnej, ale referendarz nie może wykonywać czynności z zakresu wymiaru sprawiedliwości.

Postanowienie SN z dnia 10 stycznia 2025 r., III CZP 12/24

Standard: 87748 (pełna treść orzeczenia)

Choć ustawodawca ani nie określił kompetencji referendarzy sądowych w sposób generalny, ani też nie wskazał, na czym polega realizacja zadań z zakresu ochrony prawnej, to z zastosowania językowych i systematycznych reguł wykładni norm konstytucyjnych oraz prawa o ustroju sądów powszechnych wynika, że ich działalność nie jest sprawowaniem wymiaru sprawiedliwości. Jednoczesne zaś uprawnienie sędziów i referendarzy sądowych do wykonywania tego samego rodzaju zadań z zakresu ochrony prawnej nie narusza per se prawa do sądu.

Wyrok z dnia 12 maja 2011 r., P 38/08

Standard: 87751 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 44 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87750

Komentarz składa z 109 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87752

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.