Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Umorzenie zaległości w podatku od niezgłoszonego spadku lub darowizny po osobie najbliższej

Zwolnienie od podatku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych (art. 4a u.p.s.d.)

Obowiązek nałożony przez ustawodawcę zgłoszenia spadku właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego stałby się fikcją, jeśli w sytuacji niezgłoszenia spadku organ umarzałby zaległość podatkową osobom wchodzących w zakres normy z art. 4a ust. 1 pkt 1 u.p.s.d.

Skarżący miał pełne prawo do zwolnienia z opodatkowania nabytego prawa, a to, że do tego nie doszło, nie może usprawiedliwiać jej wniosku i być potraktowane jako jedna z podstaw ubiegania się o ulgę podatkową. Ogólna dostępność do informacji pochodzących od organów podatkowych z łatwością pozwalały na uzyskanie stosownej informacji o zasadach uzyskania zwolnienia.

Jak stanowi art. 4a ust. 3 u.p.s.d., w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1-2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej. Bez znaczenia pozostają okoliczności, w których doszło do przekroczenia nieprzywracalnego terminu na dokonanie omawianego zgłoszenia. 

Odwoływanie się do braku wiedzy prawnopodatkowej, nie mogą być uznane za szczególne, które uzasadniałyby same w sobie umorzenie zaległości podatkowej.

Wyrok WSA z dnia 26 września 2019 r., I SA/Kr 1160/18

Wyrok WSA z dnia 26 września 2019 r., I SA/Kr 1160/18

Standard: 87544 (pełna treść orzeczenia)

Zaległości podatkowe powstałe w skutek niedopełnienia wymogów formalnych wskazanych w określonych przepisach są inaczej ocenianie w aspekcie naganności zachowania podatnika niż zaległości podatkowe powstałe w skutek ziszczenia się prawnopodatkowych stanów faktycznych w ramach których ustawodawca nie przewidział zwolnień podatkowych. Podatnik, który może skorzystać ze zwolnienia podatkowego nie ma bowiem sprzecznego z prawem interesu w zatajeniu okoliczności istotnych z punku widzenia prawnopodatkowego stanu faktycznego i uniknięciu w związku z tym obowiązku zapłaty podatku. Przeciwnie w jego interesie podatkowym leży ujawnienia wszystkich okoliczności prawnopodatkowego stanu faktycznego i skorzystania ze zwolnienia podatkowego.

Wskazana różnica związana ze sposobem powstania zaległości podatkowej ma istotne znaczenia przy ocenie wystąpienia przesłanki "interesu publicznego".

Wyrazem owego rozróżnienia jest m.in. konstatacja zawarta w wyroku z dnia 26 kwietnia 2018 r., II FSK 2634/17 NSA w którym sąd stwierdził, że niedopełnienie przez podatnika wyłącznie wymogów formalnych przy ubieganiu się o tak zwaną ulgę meldunkową mieści się w pojęciu "interesu publicznego", o którym mowa w art. 67a § 1 pkt 3 O.p., a uwzględnienie tej przesłanki może stanowić podstawę do zastosowania ulgi w spłacie zaległości podatkowej przez umorzenie także należności głównej.

Przechodząc do rozpoznawanej sprawy, oczywiście w ramach przedmiotowego postępowania nie można poddać ocenie przyczyn z powodu których Skarżąca nie skorzystała ze zwolnienia podatkowego (okoliczności związanych z jego nieujawnieniem, okoliczności złożenia korekty zeznania a nie zgłoszeniem majątku o którym Skarżąca się dowiedziała itd.) w aspekcie zasadności powstania zaległości podatkowej. Istotne jednak jest to, że zaległość podatkowa mogłaby nie postać, gdyż Skarżąca, w świetle art. 4a ust 1 pkt 1 u.p.s.d., znajdowała się w grupie podmiotów które ustawodawca uznał że należy objąć zwolnieniem podatkowym.

Zdaniem Sądu organy obu instancji nie rozważyły w stopniu dostatecznym przesłanki "interesu publicznego". Nie uwzględniły przy jego ocenie okoliczności w jakich powstała zaległość podatkowa w aspekcie takich wartości jak sprawiedliwość podatkowa w kontekście zwolnienia podatkowego określonej grupy podmiotów w u.p.s.d. oraz zasady zaufania do organów podatkowych. Organy podatkowe nie dostrzegły w ramach własnej oceny przesłanki interesu publicznego, że Skarżąca nie zataiła majątku uzyskanego w skutek spadkobrania. Świadome zatajenie majątku nie było w interesie Skarżącej, a błąd w tym zakresie wynikał z mylnej oceny stanu prawnego (kiedy i jaki majątek należy zgłosić organom podatkowym). 

Wyrok WSA z dnia 24 października 2018 r., III SA/Wa 4051/17

Standard: 87546 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 655 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87549

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.