Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Termin zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych (art. 4a ust. 1 pkt 1 u.p.s.d.)

Zwolnienie od podatku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych (art. 4a u.p.s.d.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Konsekwencją uchybienia terminowi do złożenia zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych jest brak możliwości skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w ww. art.4a ust.1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Powyższe wynika z faktu, że termin zakreślony w wyżej powołanym przepisie jest terminem prawa materialnego, co oznacza, że czynność prawna dokonana po jego upływie jest pozbawiona skutków prawnych, a termin ten nie może zostać przywrócony bez względu na przyczyny, z powodu zaistnienia których doszło do uchybienia terminu.

Terminem materialnym jest okres, w którym nastąpić może ukształtowanie praw i obowiązków jednostki w ramach publicznoprawnego stosunku materialnoprawnego, np. w zakresie zobowiązań podatkowych.

Niespełnienie obowiązku ww. zgłoszenia w terminie wynikającym z ustawy skutkuje utratą prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ust. 1 u.p.s.d. i opodatkowaniem nabycia spadku na zasadach ogólnych określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej w myśl art. 4a ust. 3 ww. ustawy. Zgodnie z art. 4a ust. 3u.p.s.d., w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Wyrok WSA z dnia 16 stycznia 2019 r., I SA/Go 503/18

Standard: 87508 (pełna treść orzeczenia)

Prawo amerykańskie nie zna odpowiedników polskich instytucji prawnych takich jak postanowienie o nabyciu spadku oraz stwierdzenie prawomocności orzeczenia, a jednocześnie na gruncie prawa amerykańskiego spadkobierca nie ma prawa do masy spadkowej, ani nawet roszczenia o jego wydanie czy choćby tylko ujawnienia, do momentu aż ten zostanie mu wydany przez wykonawcę/zarządcę spadku. Natomiast za moment objęcia przedmiotu dziedziczenia w posiadanie (objęcia spadku) przyjmuje się zdeponowanie otrzymanego spadku w postaci czeku w banku (lub innej instytucji) celem dokonania realizacji czeku, uznać należało, że dla zastosowania w niniejszej sprawie zwolnienia o którym mowa w art. 4a u.p.s.d., termin 6-miesięcy należy liczyć od dnia zdeponowania danego czeku w banku.

Niewątpliwe w chwili złożenia ww. dyspozycji spadkobierca ma wiedzę, że otrzymał spadek. Wskazana czynność wymaga bowiem działania samego spadkobiercy. Nadto, uznanie momentu zdeponowania czeków w banku za początek biegu terminu o którym mowa w art. 4a u.p.s.d. pozwala również na ustalenie konkretnej (pewnej) daty tego zdarzenia.

Wyrok WSA z dnia 20 września 2018 r., I SA/Sz 467/18

Standard: 87548 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 100 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87503

Komentarz składa z 162 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87502

Komentarz składa z 117 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87499

Komentarz składa z 51 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87497

Komentarz składa z 90 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87494

Komentarz składa z 76 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87488

Komentarz składa z 99 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87487

Komentarz składa z 419 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87467

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.