Termin zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych (art. 4a ust. 1 pkt 1 u.p.s.d.)
Zwolnienie od podatku nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych (art. 4a u.p.s.d.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Konsekwencją uchybienia terminowi do złożenia zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych jest brak możliwości skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w ww. art.4a ust.1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Powyższe wynika z faktu, że termin zakreślony w wyżej powołanym przepisie jest terminem prawa materialnego, co oznacza, że czynność prawna dokonana po jego upływie jest pozbawiona skutków prawnych, a termin ten nie może zostać przywrócony bez względu na przyczyny, z powodu zaistnienia których doszło do uchybienia terminu.
Terminem materialnym jest okres, w którym nastąpić może ukształtowanie praw i obowiązków jednostki w ramach publicznoprawnego stosunku materialnoprawnego, np. w zakresie zobowiązań podatkowych.
Niespełnienie obowiązku ww. zgłoszenia w terminie wynikającym z ustawy skutkuje utratą prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ust. 1 u.p.s.d. i opodatkowaniem nabycia spadku na zasadach ogólnych określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej w myśl art. 4a ust. 3 ww. ustawy. Zgodnie z art. 4a ust. 3u.p.s.d., w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
Wyrok WSA z dnia 16 stycznia 2019 r., I SA/Go 503/18
Standard: 87508 (pełna treść orzeczenia)
Niedotrzymanie terminu określonego w art. 4a ust. 1 pkt 1 u.p.s.d., tj. złożenie zgłoszenia po jego upływie, wywiera skutek prawny w postaci utraty prawa do zwolnienia bez względu na przyczynę uchybienia.
Wyrok NSA z dnia 13 grudnia 2018 r., II FSK 3502/16
Standard: 87904 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 87548
Standard: 87503
Standard: 87499
Standard: 87497