Uprawnienia i obowiązki (potwierdzenie czynności, obowiązek złożenia oświadczenia i inne)

Skład spadku (art. 922 § 1 i 2 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W orzecznictwie sądów oraz doktrynie prawa spadkowego wyrażono pogląd, że dziedziczeniu podlegają takie uprawnienia i obowiązki, jak: uprawnienie do potwierdzenia czynności prawnej przez osobę, w której imieniu dokonał jej rzekomy pełnomocnik (tak wyrok SN z dnia 9 stycznia 2008 r., II CSK 394/07), obowiązek złożenia oświadczenia woli, jeżeli oświadczenie takie ma dotyczyć stosunków majątkowych podlegających dziedziczeniu, prawa i obowiązki oferenta wynikające ze złożonej oferty (art. 66 i n.), chyba że co innego wynika z treści oferty albo charakteru stosunku, prawo uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu lub groźby czy prawa i obowiązki wynikające z odwołania darowizny.

W ocenie Sądu argumenty, które przemawiają za uznaniem za podlegające dziedziczeniu wskazanych wyżej uprawnień czy obowiązków, pozwalają też uznać , że wynikające z prawomocnego wyroku sądu, wydanego na podstawie art. 64 kc uprawnienie powoda do złożenia oświadczenia woli, zgodnego z zastąpionym takim wyrokiem oświadczeniem woli pozwanego, nie wygasa wraz ze śmiercią powoda, lecz jako prawo majątkowe nie związane ściśle z jego osobą, wchodzi w skład spadku.

Postanowienie SR w Przasnyszu z dnia 23 kwietnia 2015 r., I Ns 508/10

Standard: 5394 (pełna treść orzeczenia)

Wobec treści art. 62 k.c. spadkobiercy, co do zasady, wstępują w sytuację prawną zmarłego autora oświadczenia woli (spadkodawcy), które ma być złożone innej osobie.

Postanowienie SN z dnia 19 maja 2010 r., I CZ 121/09

Standard: 36405 (pełna treść orzeczenia)

Uprawnienie do potwierdzenia czynności prawnej przez osobę, w której imieniu dokonał jej rzekomy pełnomocnik, przechodzi na spadkobierców, chyba że dotyczy czynności prawnej ściśle związanej z osobą zmarłego.

Wyrok SN z dnia 9 stycznia 2008 r., II CSK 394/07

Standard: 19502 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 152 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51814 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.