Zastrzeżenie ograniczenia odpowiedzialności w sprawach spadkowych (art. 319 k.p.c.)
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1012 k.c.) Zastrzeżenie prawa do powołania się w toku egzekucji na ograniczenie odpowiedzialności (art. 319 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Pozwana wskazała, że przyjęła spadek po W. G. (1) z dobrodziejstwem inwentarza, wobec czego winien mieć zastosowanie art. 319 k.p.c. Zgodnie z art. 319 k.p.c. w takiej sytuacji należy ograniczyć odpowiedzialność pozwanej i zastrzec pozwanej prawo do powoływania się w toku postępowania egzekucyjnego na ograniczenie odpowiedzialności do stanu czynnego spadku po W. G. (1). Natomiast w postępowaniu rozpoznawczym nie dokonuje się ustalenia majątku spadkowego, z którego ma nastąpić zaspokojenie zobowiązania wekslowego. Badanie majątku spadkowego z którego ma nastąpić zaspokojenie wierzyciela następuje w toku postępowania egzekucyjnego i brak takiego majątku wobec ograniczenia odpowiedzialności do stanu czynnego spadku po spadkodawcy-dłużniku nie może być podstawą oddalenia powództwa.
Wyrok SA w Gdańsku z dnia 27 czerwca 2013 r., I ACa 255/13
Standard: 22228 (pełna treść orzeczenia)
Kwestia, czy długi spadkowe przekraczają stan czynny spadku wobec jego przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza, nie podlega badaniu w ramach postępowania rozpoznawczego. Ograniczenie odpowiedzialności dłużnika-spadkobiercy może być zastrzeżone w wyroku (art. 319 k.p.c.) bądź w klauzuli wykonalności nadanej przeciwko spadkobiercy (art. 792 k.p.c.).
Artykuł 319 k.p.c., uprawniający sąd do ograniczenia w sentencji wyroku zakresu odpowiedzialności dłużnika za dług spadkowy do wartości stanu czynnego spadku (przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza z art. 1031 § 2 k.c.), nie daje podstawy do oddalenia powództwa wytoczonego przez wierzyciela spadkodawcy na tej podstawie, że zmarły nie pozostawił spadku. Ustalenie, czy istnieje spadek (majątek) pozwalający na zaspokojenie przypadającej od dłużnika należności, należy do postępowania egzekucyjnego.
Wyrok SA w Gdańsku z dnia 7 marca 2013 r., V ACa 1007/12
Standard: 5389 (pełna treść orzeczenia)