Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Podatek od umowy cesji wierzytelności (art. 1 u.p.c.c.)

Zakres obowiązku podatkowego (art. 1 u.p.c.c.) Przelew (art. 509 k.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Dla oceny czy nabycie przez fundusz wierzytelności podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, konieczne jest wyłącznie ustalenie czy przeniesienie wierzytelności nastąpiło wskutek zawarcia jednej z umów wskazanych w art. 1 ust. 1 u.p.c.c. Umowa przelewu (cesja) wierzytelności uregulowana została w art. 509 § 1 k.c. Zgodnie z treścią tego przepisu wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Stosownie zaś do art. 510 § 1 k.c. przelew wierzytelności może odbywać się na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności. Zawarta umowa, jak przyjął sąd pierwszej instancji, zawiera istotne elementy umowy sprzedaży określone w art. 535 § 1 k.c., a z mocy art. 555 k.c. przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży praw majątkowych.

Wyrok NSA z dnia 15 stycznia 2020 r., II FSK 1573/19

Standard: 86985 (pełna treść orzeczenia)

Stosownie zaś do art. 510 § 1 k.c. przelew wierzytelności może odbywać się na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności.

Skoro skarżący zawarł umowę sprzedaży wierzytelności, to podlega ona opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wyrok NSA z dnia 15 stycznia 2020 r., II FSK 1939/19

Standard: 86986 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 50 słów. Wykup dostęp.

Standard: 86987

Komentarz składa z 89 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87056

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.