Podatek od umowy dożywocia
Podatek od umowy dożywocia (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. e) ; art. 6 ust. 1 pkt 4; art. 7 ust. 1 pkt 2 u.p.c.c.)
Ustawa z 2000r. nie zawiera własnej definicji dożywocia, a jeśli się dodatkowo zważy na konstrukcję ustawy, że ustawodawca odwołuje się do czynności cywilnoprawnych, to uprawnionym jest sięgnięcie do przepisów kodeksu cywilnego dotyczących dożywocia (księga pierwsza, część ogólna, tytuł I, dział II "dożywocie").
Z mocy art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy dożywocia. Obowiązek podatkowy z zasady powstaje w przypadku umowy dożywocia z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej tj. umowy dożywocia (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 2000r.).
Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie dożywocia wartość rynkowa nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 2000r.), przy czym wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju z dnia dokonania tej czynności bez odliczania długów i ciężarów (art. 6 ust. 2 ustawy z 2000r.).
Wyrok WSA z dnia 28 grudnia 2010 r., I SA/Rz 697/10
Standard: 86974 (pełna treść orzeczenia)