Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wartość rynkowa nieruchomości lub prawa użytkowania wieczystego przy umowie dożywocia (art. 6 ust. 1 pkt 4 u.p.c.c.)

Podatek od umowy dożywocia (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. e) ; art. 6 ust. 1 pkt 4; art. 7 ust. 1 pkt 2 u.p.c.c.)

Wyświetl tylko:

Braku podstawy prawnej dla ustalenia wartości rynkowej nieruchomości dla celów podatku od czynności prawnych z uwzględnieniem obciążającego ją prawa dożywocia. Prawo dożywocia stanowi bowiem obciążający zbywaną nieruchomość ciężar, o którym mowa w art. 6 ust. 2 u.p.c.c.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 u.p.c.c.. podstawę opodatkowania przy umowie dożywocia stanowi wartość rynkowa nieruchomości tym prawem obciążonej. Określenie wartości rynkowej nieruchomości wywołuje istotne skutki prawne, toteż winno być dokonane rzetelnie i z należytą starannością, w sposób wskazujący na uwzględnienie wszystkich przewidzianych w art. 6 ust. 2 u.p.c.c. elementów składających się na "wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnej".

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnej określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia z dnia dokonania tej czynności bez odliczania długów i ciężarów (art. 6 ust. 2 u.p.c.c.). 

Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2012 r., II FSK 832/11

Standard: 86971 (pełna treść orzeczenia)

Obciążenie nieruchomości, której przeniesienie własności następuje na podstawie umowy o dożywocie - prawem dożywocia nie ma wpływu na wartość podstawy opodatkowania.

Z woli ustawodawcy, wartość rynkowa przedmiotu umowy o dożywocie (przeniesienie własności nieruchomości na podstawie tej umowy) jest określana na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie, z uwzględnieniem miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, bez odliczania ciężarów (dożywocia).

Wartość ciężaru, jakim jest dożywocie, nie ma wpływu na wartość rynkową przedmiotu umowy dożywocia (lokalu), a operat szacunkowy lokalu mieszkalnego, jak każdy inny dowód zgromadzony w sprawie administracyjnej, podlega ocenie organu rozpatrującego tę sprawę. Ujęcie w operacie szacunkowym, po uprzednim obliczeniu, wartości dożywocia nie ma wpływu na ocenę tego operatu. Wspomniana wartość dożywocia jest dodatkowym elementem, a konstrukcja operatu, pozwala na prawidłowe ustalenie wartości lokalu mieszkalnego.

Z mocy art. 6 ust. 3 ustawy z 2000r., jeżeli podatnik nie określił wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej lub wartość określona przez niego nie odpowiada, według oceny organu podatkowego, wartości rynkowej, organ ten wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość, według własnej, wstępnej oceny. Jeżeli podatnik, pomimo wezwania, nie określił wartości lub podał wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33% od wartości podanej przez podatnika koszty opinii ponosi podatnik (art. 6 ust. 4 ustawy z 2000r.). 

Wyrok WSA z dnia 28 grudnia 2010 r., I SA/Rz 697/10

Standard: 86972 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.