Przelanie pieniędzy na rachunek bankowy określonej osoby w celu ich przechowania i przekazania innej osobie a depozyt nieprawidłowy
Depozyt nieprawidłowy (art. 845 k.c.)
Sam fakt przelania pieniędzy na konto bankowe określonej osoby w celu ich przechowania i przekazania wskazanej przez wpłacającego innej osobie nie stanowi samodzielnie przesłanki do stwierdzenia, że doszło do powstania i wykonania czynności cywilnoprawnej depozytu nieprawidłowego, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j. ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 223 ze zm.) w zw. z art. 845 Kodeksu cywilnego.
Nie można zgodzić się z poglądem zawartym skardze kasacyjnej, że "sama wpłata środków pieniężnych na konto bankowe przechowawcy jest równoznaczna z prawem rozporządzania tymi środkami wyłącznie przez przechowawcę.
Sam więc fakt umieszczenia pieniędzy na rachunku bankowym, nie jest równoznaczny z istnieniem upoważnienia udzielonego przechowawcy przez składającego do rozporządzania przechowywanymi pieniędzmi. Polecenie powierzającego pieniądze co do przekazania - wydania ich określonej osobie trzeciej nie stanowi prawa do dysponowania tymi środkami; jest to obowiązek i wykonanie obowiązku nałożonego na przechowawcę i/lub zobowiązanego do przekazania.
Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2019 r., II FSK 1575/17
Standard: 86920 (pełna treść orzeczenia)