Nadużycie zaufania; utrata zaufania jako przyczyna wypowiedzenia umowy zlecenia
Wypowiedzenie umowy zlecenia (art. 746 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Utrata zaufania do zleceniobiorcy może być ważnym powodem, o jakim mowa w art. 746 § 3 k.c. Ocena, czy istnieją ważne powody, należy zatem do sądu i musi być dokonana z uwzględnieniem okoliczności faktycznych sprawy i charakteru stosunku prawnego łączącego strony oraz wykładni postanowień umowy zlecenia odnoszących się do przyczyn rozwiązania umowy. Niedopuszczalne byłoby w świetle tych zasad przyjęcie, że umowa stron nie przewiduje, jako ważnego powodu jej rozwiązania, utraty zaufania do zleceniobiorcy i nie pozwala zleceniodawcy na powołanie utraty zaufania jako ważnego powodu rozwiązania umowy (vide: wyrok SN z dnia 10 maja 2002r., IV CKN 1043/00; wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 9 maja 2017r., I ACa 1006/16).
Ocena okoliczności, które dający zlecenie uznał za ważne powody wypowiedzenia nie jest ograniczona jedynie do powodów wskazanych w oświadczeniu o wypowiedzeniu, tym bardziej że specyfikacja taka w ogóle nie warunkuje dopuszczalności ani skuteczności takiego wypowiedzenia (vide: wyrok SN z dnia 9 lutego 2001r., III CKN 304/00). Niemniej okoliczności te muszą istnieć i być znane dającemu zlecenie w chwili składnia oświadczenia o wypowiedzeniu. W przeciwnym bowiem wypadku nie sposób mówić o świadomym powołaniu się na nie.
Wyrok SR w Wałbrzychu z dnia 25 stycznia 2021 r., VI GC 277/20
Standard: 83124 (pełna treść orzeczenia)
Przyczyną rozwiązania umowy może być nie tylko zawinione niewłaściwe wykonywanie umowy, ale także, skoro umowa zlecenia opiera się na zaufaniu zleceniodawcy do zleceniobiorcy, wszelkie działania lub zaniedbania zleceniobiorcy, nie związane nawet z wykonywaniem obowiązków wobec zleceniodawcy. Mogą być bowiem uznane za uzasadniające podważenie zaufania, jeśli ich charakter wskazuje, że zleceniodawca może powziąć poważne wątpliwości co do tego, czy zleceniobiorca jest osobą godną zaufania i dającą rękojmię należytego wykonywania umowy zlecenia.
Ocena, czy istnieją ważne powody należy zatem do sądu i musi być dokonana z uwzględnieniem okoliczności faktycznych sprawy i charakteru stosunku prawnego łączącego strony.
Zatem utrata zaufania do zleceniobiorcy może być ważnym powodem, o jakim mowa w art. 746 § 3 KC.
Wyrok SA w Gdańsku z dnia 9 maja 2017 r., I ACa 1006/16
Standard: 29576 (pełna treść orzeczenia)