Bieg termin wniesienia zażalenia dla strony i przedstawiciela procesowego
Termin złożenia zażalenia lub sprzeciwu (art. 460 k.p.k.)
Termin wniesienia zażalenia biegnie – zarówno dla strony, jak i dla przedstawiciela procesowego – od daty późniejszego doręczenia (zob. D. Świecki [w:] B. Augustyniak, K. Eichstaedt, M. Kurowski, D. Świecki, Kodeks postępowania karnego. Tom II. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2023, art. 460).
Jeżeli zażalenie składał zarówno obrońca, jak i oskarżony (obwiniony) osobiście, to zażalenie obrońcy wniesione w terminie 7 dni od daty otrzymania odpisu orzeczenia przez oskarżonego, zachowuje termin z art. 460 k.p.k., choćby nastąpiło to z przekroczeniem 7 dni od daty otrzymania odpisu orzeczenia z uzasadnieniem przez tegoż obrońcę (zob. postanowienie SN z 20.02.2018 r., SNO 65/17).
Postanowienie SN z dnia 28 stycznia 2025 r., II ZO 11/24
Standard: 86122 (pełna treść orzeczenia)
W myśl zasady określonej w art. 140 k.p.k., orzeczenia, które ustawa nakazuje doręczać stronom, doręcza się również ich obrońcom i pełnomocnikom. Zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie Sądu Najwyższego i sądów powszechnych stanowiskiem, przyjmuje się w postępowaniu karnym, że w sytuacji doręczenia oskarżonemu i jego obrońcy w różnych terminach orzeczeń podlegających zaskarżeniu, termin do wniesienia środka zaskarżenia należy liczyć od daty późniejszego z dokonanych doręczeń, a nie dla każdego oddzielnie.
Zasada powyższa ma w pełni odpowiednio zastosowanie w postępowaniu dyscyplinarnym.
Należy zwrócić uwagę, że obrońca oskarżonego (obwinionego) nie wnosi własnych środków odwoławczych (apelacji, zażalenia), lecz czyni to zawsze w imieniu oskarżonego (obwinionego), którego reprezentuje. W konsekwencji więc, jeżeli zażalenie składał zarówno obrońca, jak i oskarżony (obwiniony) osobiście, to zażalenie obrońcy wniesione w terminie 7 dni od daty otrzymania odpisu orzeczenia przez oskarżonego, zachowuje termin z art. 460 k.p.k., choćby nastąpiło to z przekroczeniem 7 dni od daty otrzymania odpisu orzeczenia z uzasadnieniem przez tegoż obrońcę.
Podobnie, jeśli oskarżony (obwiniony) złoży środek odwoławczy z przekroczeniem własnego terminu, lecz w terminie biegnącym jeszcze dla jego obrońcy, osobisty środek odwoławczy oskarżonego należy przyjąć jako złożony w ustawowym terminie (por. postanowienia SN: z dnia 21 kwietnia 2017 r., VI KZ 3/17; z dnia 26 lutego 2015 r., III KZ 8/15).
Postanowienie SN z dnia 20 lutego 2018 r., SNO 65/17
Standard: 86123 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 86124