Dwuetapowość postępowania kasacyjnego
Termin złożenia skargi kasacyjnej i właściwość sądu do jej wniesienia (art. 398[5] k.p.c.)
Postępowanie kasacyjne składa się z dwóch etapów, z których pierwszy toczy się przed sądem II instancji, który wydał zaskarżony wyrok (tzw. postępowanie międzyinstancyjne), a dopiero drugi toczy się bezpośrednio przed Sądem Najwyższym.
Choć postępowanie międzyinstancyjne i właściwe postępowanie kasacyjne stanowią część jednego i tego samego postępowania z punktu widzenia przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (oba zostały uregulowane w dziale Va zatytułowanym „Skarga kasacyjna”), to nie przesądza to jeszcze o właściwości Sądu Najwyższego do rozpoznania skargi na przewlekłość odnoszącej się do pierwszego etapu procedury.
W ramach postępowania międzyinstancyjnego sąd II instancji dokonuje wstępnej kontroli skargi kasacyjnej pod względem formalnym, samodzielnie decydując o terminach dokonywania poszczególnych czynności - orzeczniczych związanych z oceną formalną skargi oraz techniczno-organizacyjnych, związanych np. z przekazaniem skargi wraz z aktami sprawy do Sądu Najwyższego. Na tym etapie Sąd Najwyższy nie ma żadnego wpływu na tempo postępowania kasacyjnego. Dopiero po zakończeniu etapu międzyinstancyjnego i otrzymaniu akt sprawy Sąd Najwyższy podejmuje kolejne czynności związane z procedowaniem skargi kasacyjnej.
Postanowienie SN z dnia 19 grudnia 2019 r., I NSP 175/19
Standard: 86095 (pełna treść orzeczenia)