Przewlekłość w rozpoznaniu wniosku o udzielenie zabezpieczenia
Termin rozpoznania wniosku o udzielenie zabezpieczenia (art. 737 k.p.c.) Przewlekłość postępowania (art. 2 u.s.p.p.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Skarżąca wniosła o stwierdzenie, że w postępowaniu przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie o sygn. akt VI ACa 1585/22, nastąpiła przewlekłość postępowania oraz o wydanie Sądowi rozpoznającemu sprawę zalecenia niezwłocznego rozpoznania wniosku o udzielenie zabezpieczenia roszczenia oraz wyznaczenia terminu rozprawy głównej;
W okolicznościach niniejszej sprawy Sąd Najwyższy stwierdził, że podniesiony w skardze zarzut przewlekłości postępowania toczącego się przed Sądem Apelacyjnym w Warszawie pod sygn. VI ACa 1585/22 jest uzasadniony.
Sąd Najwyższy nie stwierdził natomiast żadnych okoliczności, które mogłyby usprawiedliwić liczącą już ponad 13 miesięcy zwłokę w rozpoznaniu apelacji stron, a w szczególności wniosku o zabezpieczenie alimentów. Bezczynność sądu polegająca na nierozpoznaniu wniosku o zabezpieczenie alimentów przez 8 miesięcy nie znajduje żadnego uzasadnienia. Nie ulega wątpliwości, że alimenty mają na celu zabezpieczenie środków pieniężnych na zaspokojenie bieżących potrzeb. W okolicznościach niniejszej sprawy powód wniósł odpowiedź na wniosek skarżącej, sąd nie znalazł podstaw do uzupełnienia materiału dowodowego w zakresie wniosku o zabezpieczenie, a mimo upływu 13 miesięcy od wniesienia apelacji, nie wyznaczył terminu rozprawy.
Postanowienie SN z dnia 11 stycznia 2024 r., I NSP 266/23
Standard: 84920 (pełna treść orzeczenia)
Terminy, o jakich mowa w art. 737 k.p.c. są terminami instrukcyjnymi, skierowanymi do sądu, lecz ich naruszenie nie powoduje automatycznie stwierdzenia przewlekłości. Terminy o charakterze instrukcyjnym, organizacyjnym (porządkowym), mają dla oceny przewlekłości jedynie wartość orientacyjną i ich naruszenie nie przesądza o zasadności skargi, należy bowiem uwzględnić szczegółowy kontekst sytuacyjny.
Postanowienie SN z dnia 12 stycznia 2023 r., I NSP 329/22
Standard: 84922 (pełna treść orzeczenia)