Interwencja uboczna samoistna w sprawach dotyczących rozwiązania spółki
Interwencja uboczna samoistna (art. 81 k.p.c.) Zagadnienia procesowe w sprawie o rozwiązanie spółki z o.o.
Niewątpliwie w procesie o rozwiązanie spółki wyrok wywiera bezpośredni skutek w relacji między wspólnikiem będącym powodem a wspólnikiem działającym jako interwenient po stronie spółki; uwzględnienie powództwa prowadzi bowiem w takim wypadku do ustania stosunku prawnego łączącego wspólników.
W sprawach dotyczących stosunku spółki dla samoistnego charakteru interwencji wystarcza, by wyrok miał bezpośredni skutek w ramach tego samego stosunku spółki, którego dotyczy proces i który obejmuje wspólnika lub akcjonariusza działającego w charakterze interwenienta ubocznego po jednej ze stron procesu oraz wspólnika lub akcjonariusza działającego w charakterze strony w tym samym procesie (zob. postanowienie SN z dnia 2 lutego 2018 r., II CZ 84/17).
Postanowienie SN z dnia 25 lipca 2023 r., I CSK 3937/22
Standard: 84843 (pełna treść orzeczenia)
Interwencja uboczna wspólnika po stronie pozwanej spółki, w sprawie z powództwa innego wspólnika o rozwiązanie spółki, ma charakter interwencji samoistnej. W takim zaś wypadku, stosownie do treści art. 81 k.p.c., do stanowiska interwenienta w niniejszym procesie powinno stosować się odpowiednio przepisy o współuczestnictwie jednolitym, co oznacza, że stanowisko skarżącego jest w zasadzie niezależne od woli strony, do której przystąpił, a więc jego czynności mogą być niezgodne z czynnościami kuratora reprezentującego pozwaną spółkę (por. postanowienie SN z dnia 21 maja 2009 r., I PK 10/09).
Postanowienie SA w Warszawie z dnia 23 czerwca 2014 r., I ACz 921/14
Standard: 65547 (pełna treść orzeczenia)