Wyznaczenie sędziego do rozpoznania żądania sędziego sprawozdawcy wyłączenia go na podstawie art. 49 § 1 k.p.c.
Rozstrzygnięcie o wyłączeniu sędziego (art. 52 k.p.c.)
W sytuacji gdy sędzia-sprawozdawca wyznaczony do rozpoznania sprawy merytorycznie składa żądanie wyłączenia go na podstawie art. 49 § 1 k.p.c. od rozpoznania sprawy, powinien być wyłoniony inny sędzia do rozpatrzenia takiego żądania. Do czasu rozpatrzenia takiego żądania i wyłączenia wyznaczonego sędziego-sprawozdawcy nie jest dopuszczalne wyłanianie kolejnego sędziego–referenta w sprawie.
Sędzia wylosowany (wyznaczony) do rozpatrzenia żądania wyłączenia sędziego-sprawozdawcy wyznaczonego do rozpoznania sprawy merytorycznie, powinien albo rozpoznać to żądanie, albo – jeśli dostrzega do tego podstawy – skorzystać ze środka prawnego uregulowanego w art. 49 § 1 k.p.c., wskazując na przyczyny uniemożliwiające rozpoznanie żądania wyłączenia sędziego-sprawozdawcy.
Żądanie wyłączenia wykraczające poza wskazany zakres na tym etapie jest niedopuszczalne. Może być ono w skuteczny procesowo sposób złożone wyłącznie przez sędziego, który ma rozpoznać daną sprawę merytorycznie (w obecnym stanie prawnym – art. 53[1]; § 1 pkt. 3 k.p.c.; w poprzednim stanie prawnym, tj. przed 1 lipca 2023 r. pogląd o niedopuszczalności wniosku/żądania wyłączenia sędziego niewyznaczonego do rozpatrzenia sprawy wynikał z orzecznictwa Sądu Najwyższego – zob. uchwałę SN (7) z 26 lipca 2019 r., I NOZP 1/19).
Postanowienie SN z dnia 14 listopada 2024 r., III CO 1121/24
Standard: 84299 (pełna treść orzeczenia)