Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Uczestnictwo w postępowaniu wieczystoksięgowym w razie ogłoszenia upadłości

Zainteresowani uczestnicy postępowania wieczystoksięgowego (art. 626[1] § 2 i art. 626[2] § 5 k.p.c.) Prowadzenie postępowań po ogłoszeniu upadłości (art. 144 p.u. i art. 174 § 1 pkt 4 k.p.c.)

W postępowaniu wieczystoksięgowym nie ma zastosowania art. 174 § 1 pkt 4 i art. 180 § 1 pkt 5 lit. b w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. W przypadku ogłoszenia upadłości uczestnika postępowania wieczystoksięgowego, postępowanie to toczy się nadal z udziałem upadłego, niezależnie od tego, czy prawo, którego dotyczy wpis (wykreślenie) wchodzi w skład masy upadłości.

Syndyk masy upadłości uczestnika postępowania nie staje się uczestnikiem postępowania wieczystoksięgowego, jeżeli upadłość została ogłoszona po złożeniu wniosku o wpis. Według art. 626[1] § 3 k.p.c. nie stanowi bowiem przeszkody do wpisu okoliczność, że po złożeniu wniosku wnioskodawca bądź inny uczestnik postępowania zmarł lub został pozbawiony albo ograniczony w możliwości rozporządzania prawem albo w zdolności do czynności prawnych. Z perspektywy art. 626[1] § 3 k.p.c. skutki śmierci uczestnika postępowania wieczystoksięgowego zostały zatem zrównane z pozbawieniem albo ograniczeniem w możliwości rozporządzania prawem, co odnosi się również do ogłoszenia upadłości (zob. art. 75 ust. 1 pr.upadł.). Zatem zdarzenia wskazane art. 626[1] § 3 k.p.c., w tym ogłoszenie upadłości uczestnika postępowania, nie mogą prowadzić do zmiany kręgu uczestników postępowania wieczystoksięgowego.

Postanowienie SN z dnia 28 marca 2024 r., II CSKP 2291/22

Standard: 83438 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.