Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Niepłacenie zobowiązań w terminie jako niewykonanie zobowiązania rodzące odpowiedzialność odszkodowawczą za poniesioną w związku z tym szkodę (art. 471 k.c.).

Zasady, przesłanki, podstawy odpowiedzialności kontraktowej (art. 471 k.c.) Zakres przedmiotowy ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (art. 1 u.p.n.o.t.h.)

Wyświetl tylko:

Niepłacenie zobowiązań w terminie jest formą ich niewykonania, a niewykonanie zobowiązania rodzi odpowiedzialność odszkodowawczą za poniesioną w związku z tym szkodę (art. 471 k.c.). Nie ma przeszkód, by wierzyciel dochodził tego rodzaju odpowiedzialności, niezależnie od innych roszczeń, jakie wynikają dla niego z przepisów prawa w związku z niezapłaceniem na czas świadczenia pieniężnego, czy np. odsetek (por. wyrok SN z dnia 07 lipca 2017 r., V CSK 660/16).

Wyrok SO w Łodzi z dnia 7 lutego 2020 r., I C 1144/19

Standard: 83219 (pełna treść orzeczenia)

Niepłacenie zobowiązań w terminie jest formą ich niewykonania, a niewykonanie zobowiązania rodzi odpowiedzialność odszkodowawczą za poniesioną w związku z tym szkodę (art. 471 k.c.). Nie ma przeszkód, by wierzyciel dochodził tego rodzaju odpowiedzialności, niezależnie od innych roszczeń, jakie wynikają dla niego z przepisów prawa w związku z niezapłaceniem na czas świadczenia pieniężnego (np. odsetki). Nie ma też przeszkód, by przelał na inny podmiot wierzytelność wynikającą z roszczenia o naprawienie takiej szkody.

Wyrok SN z dnia 7 lipca 2017 r., V CSK 660/16

Standard: 83218 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.