Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych

Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych (art. 7 u.p.n.o.t.h.)

Wyświetl tylko:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. z 2016 r., poz. 684 tekst jednolity ze zm.), z wyłączeniem transakcji, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny - wierzycielowi, bez wezwania, przysługują odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych, chyba że strony uzgodniły wyższe odsetki, za okres od dnia wymagalności świadczenia pieniężnego do dnia zapłaty, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:

1) wierzyciel spełnił swoje świadczenie;

2) wierzyciel nie otrzymał zapłaty w terminie określonym w umowie, co miało miejsce w niniejszej sprawie.

Odnośnie roszczenia mającego charakter odszkodowawczy, tj. wynikającego z wartości przedmiotów utraconych przez pozwaną, o odsetkach orzeczono na podstawie art. 481 kc.

Orzeczenie SR Szczecin-Centrum w Szczecinie  z dnia 18 grudnia 2023 r., XI GC 155/23

Standard: 83159 (pełna treść orzeczenia)

Odsetki objęte regulacją art. 7 ust. 1 ustawy mają charakter odsetek za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego i należą się za okres od dnia wymagalności, jeżeli wierzyciel spełnił swoje świadczenie i nie otrzymał zapłaty w terminie określonym w umowie albo w wezwaniu o którym mowa w art. 6 ust. 2 i 3. 

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy termin zapłaty określony w umowie nie powinien przekraczać 60 dni liczonych od daty doręczenia dłużnikowi faktury albo rachunku, potwierdzających dostawę towaru, chyba że strony ustalą inaczej. Zasada ta nie ma jednak bezwzględnego charakteru, ustawodawca bowiem dopuszcza możliwość ustalenia dłuższego terminu przez strony o czym świadczy zwrot „chyba że strony ustalą inaczej”. obwarowując to dodatkowymi przesłankami. Mianowicie w stanie prawnym z okresu którego dotyczy spór takie ustalenie nie mogło być sprzeczne ze społeczno-gospodarczym celem umowy i zasadami współżycia społecznego oraz było obiektywnie uzasadnione, biorąc pod uwagę właściwość towaru lub usługi. W obecnym brzmieniu przepisu art. 7 ust. 2 ustawy takie ustalenie nie może być rażąco nieuczciwe wobec wierzyciela. W przypadku zaś braku zaistnienia takich przesłanek, gdy nie spełniony został warunek o którym mowa w art. 2, a ustalony został dłuższy termin niż 60 dni, wierzycielowi który spełnił swoje świadczenie po upływie 60 dni przysługują odsetki o których mowa w art. 7 ust. 1 czyli „odsetki transakcyjne” za opóźnienie (ust. 3 art. 7). 

Wyrok SA w Katowicach z dnia 17 października 2017 r., V ACa 606/17

Standard: 83068 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 89 słów. Wykup dostęp.

Standard: 83225

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.