Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Powiększenie rekompensaty za koszty odzyskiwania należności o odsetki ustawowe za opóźnienie regulowane w art. 481 § 2 k.c.

Rekompensata za koszty odzyskiwania należności (art. 6 D. 2011/7 i art. 10 u.p.n.o.t.h)

Rekompensata za koszty odzyskiwania należności może zostać powiększona o odsetki, ale wbrew stanowisku powodów nie mogą to być odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych, gdyż rekompensata bezspornie nią nie jest (por. P.Dolniak, op.cit., komentarz do art. 4). Jest ona jej konsekwencją, ale nie przedmiotem.

W związku z powyższym wierzyciel może powiększyć kwotę rekompensaty wyłącznie o odsetki ustawowe za opóźnienie regulowane w art. 481 § 2 k.c., o stopie niższej od odsetek regulowanych w analizowanej ustawie szczególnej i dalej idące w tym zakresie żądanie pozwu podlegało oddaleniu (co prawidłowo rozstrzygnął Sąd I instancji). 

Celem rekompensaty ma być nie tyle pokrycie faktycznych kosztów, jakie wierzyciel poniósł celem uzyskania zapłaty, ale stworzenie sankcji dla nielojalnego kontrahenta, co ma m.in. taki skutek, że wierzycielowi zawsze należy się rekompensata, gdy nabył uprawnienie do odsetek od swej wierzytelności z transakcji handlowej, bez względu na to, czy faktycznie poniósł koszty związane z odzyskiwaniem tych należności (uchwała SN z dnia 11 grudnia 2015 r. III CZP 95/15).

Wyrok SA w Lublinie z dnia 5 września 2022 r., I AGa 135/21

Standard: 83048 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.