Przesłanki rekompensaty za koszty odzyskiwania należności (art. 10 u.p.n.o.t.h.)
Rekompensata za koszty odzyskiwania należności (art. 6 D. 2011/7 i art. 10 u.p.n.o.t.h)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wykładnia art. 10 ust. 1 u.p.n.o.t.h. powinna być dokonywana przez pryzmat zabezpieczenia interesu wierzycieli borykających się z nierzetelnymi dłużnikami, tak aby zapobiegać negatywnym skutkom, jakie opóźnienia w płatnościach powodują dla płynności finansowej przedsiębiorców. Celem wprowadzenia tej regulacji, podobnie jak celem ustalenia względnie krótkich terminów zapłaty, na co strony w umowach mają tylko ograniczony wpływ, było zwiększenie dolegliwości wobec dłużnika, który nie spełnia świadczenia w terminie.
Wyrok SO w Łodzi z dnia 9 lutego 2023 r., XIII Ga 1786/21
Standard: 83208 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy wierzyciel uzyskuje prawo do rekompensaty w dniu nabycia uprawnienia do odsetek, o których mowa w art. 7 ust. 1 lub 8 ust. 1 ustawy, czyli roszczenie o jej zapłatę powstaje i staje się wymagalne bez konieczności wzywania do jego zapłaty.
Celem rekompensaty ma być nie tyle pokrycie faktycznych kosztów, jakie wierzyciel poniósł celem uzyskania zapłaty, ale stworzenie sankcji dla nielojalnego kontrahenta, co ma m.in. taki skutek, że wierzycielowi zawsze należy się rekompensata, gdy nabył uprawnienie do odsetek od swej wierzytelności z transakcji handlowej, bez względu na to, czy faktycznie poniósł koszty związane z odzyskiwaniem tych należności (uchwała SN z dnia 11 grudnia 2015 r. III CZP 95/15).
Wyrok SA w Lublinie z dnia 5 września 2022 r., I AGa 135/21
Standard: 83049 (pełna treść orzeczenia)