Termin wstąpienia do sprawy w charakterze powoda osoba zawiadomionej i skutki jego niedochowania (art. 195 § 2 zd. 2 k.p.c.)
Wezwania i zawiadomienia współuczestników, których łączny udział w sprawie jest konieczny (art. 195 k.p.c.)
Zgłoszenie przystąpienia do sprawy w charakterze powoda po upływie dwóch tygodni, należy traktować jako nowe powództwo wniesione z dniem zgłoszenia (art. 198 § 2 k.p.c.).
Zgodnie z art. 195 § 2 zd. 2 k.p.c. osoba zawiadomiona o toczącym się postępowaniu może wstąpić do sprawy w charakterze powoda, w ciągu dwóch tygodni. Skutki uchybienia terminowi ustawowemu – do których należy termin, o którym mowa w art. 195 § 2 k.p.c. - określa art. 167 k.p.c. Czynność podjęta po upływie terminu ustawowego jest zatem bezskuteczna, chyba że termin do jej dokonania zostanie przywrócony ( art. 168 k.p.c.).
Pogląd, że jedynym skutkiem przystąpienia po terminie jest niemożność żądania powtórzenia dotychczasowych czynności (art. 198 § 3 k.p.c.), jest sprzeczny z konsekwencjami uchybienia terminowi ustawowemu i pozostaje w sprzeczności z literalną wykładnią art. 195 § 2 k.p.c. Koliduje także z koniecznością dokonywania przekształceń podmiotowych sprawnie i terminowo, skoro mogą istotnie zaburzać przebieg procesu.
Zajęte stanowisko nie stwarza żadnego zagrożenia dla interesów powódek perspektywy ich prawa do sądu. Zgłoszenie przystąpienia do udziału w sprawie po upływie dwóch tygodni pozwala na połączenie spraw wytoczonych odrębnie do wspólnego rozpoznania i rozstrzygnięcia ( art. 219 k.p.c.).
Wyrok SN z dnia 24 lipca 2024 r., II CSKP 968/22
Standard: 82802 (pełna treść orzeczenia)