Nietrzeźwość w kontekście przyczynienia się do powstania szkody w wypadku komunikacyjnym
Przyczynienie się do powstania szkody wyrządzonej wypadkiem komunikacyjnym Naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu Przyczynienie się w wypadku komunikacyjnym (art. 177 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Dla stwierdzenia przyczynienia się nie wystarczy stwierdzenie naruszenia reguły ostrożności, ale należy wykazać, że to zachowanie w realiach badanej sprawy miało wpływ na zaistniałe zdarzenie.
Z ustaleń faktycznych dokonanych przez sąd I instancji wynika, że zachowanie pokrzywdzonych nie miało takiego znaczenia. Gdyby oskarżony nie znajdował się w stanie odurzenia byłby w stanie odpowiednio zareagować na fakt poruszania się pokrzywdzonych niewłaściwą stroną drogi. Sąd stwierdził również, że nawet gdyby pokrzywdzeni poruszali się właściwą stroną drogi mogłoby dojść do wypadku z uwagi na stan, w jakim oskarżony prowadził pojazd.
Postanowienie SN z dnia 18 sierpnia 2022 r., III KK 355/22
Standard: 77181 (pełna treść orzeczenia)
Stan nietrzeźwości poszkodowanego uzasadnia zastosowanie art. 362 k.c., gdy zostanie ustalone, że miał on wpływ na zaistnienie wypadku.
Okoliczność, iż poszkodowany był w stanie nietrzeźwym w chwili wypadku, w wyniku, którego poniósł śmierć, nie stanowi samo przez się podstawy do przyjęcia, że przyczynił się do zaistnienia tego wypadku. Zastosowanie art. 362 k.c. wchodzi w grę w takim przypadku, gdy zostanie ustalone, że nietrzeźwość miała wpływ na zaistnienie wypadku (por. wyrok SN z dnia 27 listopada 1974 r., II CR 674/74).
Wyrok SN z dnia 7 lutego 2019 r., II CSK 1/18
Standard: 44619 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 62224
Standard: 12571
Standard: 44483
Standard: 21592