Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Urzeczywistnienie się szkody wywołanej za pośrednictwem Internetu dla określenia jurysdykcji według rozp. 1215/2012

Prawo procesowe w Internecie Jurysdykcja w sprawach dotyczących czynu niedozwolonego (art. 7 pkt 2 rozp. nr 1215/2012) Właściwość przemienna w sprawie o roszczenie z czynu niedozwolonego (art. 35 k.p.c.)

W wypadku zarzutu naruszenia majątkowych praw autorskich chronionych przez państwo członkowskie sądu, do którego wniesiono powództwo, sąd ten jest właściwy do rozpoznania powództwa odszkodowawczego wniesionego przez autora utworu przeciwko spółce z siedzibą w innym państwie członkowskim, która w tym państwie dokonała zwielokrotnienia tego utworu na nośniku materialnym rozpowszechnianym następnie przez spółki z siedzibą w trzecim państwie członkowskim za pośrednictwem strony internetowej dostępnej również na obszarze właściwości miejscowej sądu, do którego wniesiono powództwo. Sąd ten jest właściwy wyłącznie w zakresie szkody wyrządzonej na terytorium państwa członkowskiego, któremu podlega.

Wyrok TSUE z dnia 3 października 2013 r., C-170/12

Standard: 81837 (pełna treść orzeczenia)

Spór, którego przedmiotem jest naruszenie znaku towarowego zarejestrowanego w jednym państwie członkowskim przez fakt używania, przez reklamodawcę, słowa kluczowego identycznego z tym znakiem towarowym w witrynie internetowej wyszukiwarki operującej pod domeną krajową najwyższego poziomu innego państwa członkowskiego może być wytoczony przed sądami państwa członkowskiego, w którym znak towarowy jest zarejestrowany, bądź przed sądami państwa członkowskiego, w którym ma siedzibę reklamodawca.

Wyrok TSUE z dnia 19 kwietnia 2012 r., C-523/10

Standard: 81835 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 166 słów. Wykup dostęp.

Standard: 81836

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.