Ustanowienie przez osobę ubezwłasnowolnioną całkowicie pełnomocnika procesowego do zaskarżenia orzeczenia

Zaskarżanie postanowień przez ubezwłasnowolnionego (art. 560 k.p.c.) Udzielenie pełnomocnictwa

Z uprawnienia do zaskarżenia orzeczeń wywodzona jest możliwość ustanowienia przez osobę ubezwłasnowolnioną całkowicie pełnomocnika procesowego do dokonania czynności, o których mowa w art. 560 § 1 k.p.c. (zob. postanowienia SN z: 24 stycznia 1968 r., I CR 631/67, 1 października 1999 r., II CKN 657/99 oraz z 25 maja 2018 r., I CZ 51/18).

Skoro ubezwłasnowolnionemu przydano, na zasadzie wyjątku, możliwość zaskarżenia określonego orzeczenia, to należy wnosić, że może on również podejmować kroki niezbędne do skutecznego wykorzystania tej możliwości, w tym udzielić pełnomocnictwa procesowego. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku skargi kasacyjnej, gdyż art. 87[1] § 1 k.p.c. zasadniczo wyłącza możliwość samodzielnego działania przez uczestnika na tym etapie postępowania (z wyjątkiem przypadków, w których ubezwłasnowolniony sam wykonuje jeden z zawodów prawniczych wymienionych w art. 87[1] § 2 k.p.c.).

Skuteczności pełnomocnictwa procesowego udzielonego przez uczestniczkę nie podważa więc i nie dyskwalifikuje sam w sobie fakt udzielenia go przez osobę ubezwłasnowolnioną. Rzecz jednak w tym, że pełnomocnictwo to zostało udzielone po upływie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Aby skarga kasacyjna mogła być oceniona jako wniesiona bez braków, pełnomocnictwo do występowania w imieniu uczestniczki musiałoby zostać udzielone najpóźniej w dniu, w którym upływał termin do jej wniesienia 

Skarga kasacyjna podlegała więc odrzuceniu jako sporządzona przez osobę nieuprawnioną

Postanowienie SN z dnia 25 czerwca 2024 r., III CZ 97/24

Standard: 81513 (pełna treść orzeczenia)

W orzecznictwie nie budzi wątpliwości, że uczestnik w sprawie o ubezwłasnowolnienie, mimo ubezwłasnowolnienia i ustanowienia kuratora do ochrony jego praw, ma zdolność do samodzielnego zaskarżenia postanowienia o ubezwłasnowolnieniu bez udziału i zgody kuratora, a nawet wbrew jego woli (por. orzeczenie SN z dnia 10 października 1957 r., 3 CR 478/57). Może, więc on też udzielić pełnomocnictwa do zaskarżenia postanowienia o ubezwłasnowolnieniu.

Postanowienie SN z dnia 25 maja 2018 r., I CZ 51/18

Standard: 81515 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.