Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zażalenie na postanowienie sądu II instancji o udzieleniu zabezpieczenia

Zażalenie poziome do innego składu sądu II instancji (art. 394[2] k.p.c.)

Zażalenie na postanowienie sądu drugiej instancji o udzieleniu zabezpieczenia podlega rozpoznaniu przez inny skład tego sądu w składzie trzech sędziów (art. 394[2] § 1[3] k.p.c. per analogiam).

Zasadniczym motywem nowelizacji art. 741 k.p.c. w roku 2023 było podniesienie rangi kwestii rozstrzyganych postanowieniami w przedmiocie zabezpieczeń. Przywrócono dewolutywność postanowień sądów pierwszej instancji oraz wprowadzono możliwość zaskarżania postanowień sądów drugiej instancji ustanawiających zabezpieczenie.

Orzekanie w postępowaniu odwoławczym, zarówno apelacyjnym, jak i zażaleniowym, w składzie jednego sędziego, stanowi odstępstwo od właściwej polskiemu postępowaniu cywilnemu zasady kolegialności orzekania o środkach odwoławczych. Wyjątki od tego modelu powinny być wprowadzane w drodze jasnej regulacji prawnej, możliwej do zrekonstruowania bez konieczności prowadzenia daleko idących zabiegów interpretacyjnych w warunkach krzyżujących się racji celowościowych. Wyjątki od tego modelu wymagają jasnej regulacji prawnej. Brak takiej regulacji uprawnia Sąd Najwyższy do wypełnienia luki w sposób wyrażony w niniejszej uchwale

Uchwała SN z dnia 30 kwietnia 2024 r., III CZP 60/23

Standard: 81476 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.