Prawo pracodawcy do wytoczenia powództwa wzajemnego przed sąd, przed którym zawisło powództwo główne (art. 22 ust. 2 rozp. 1215/2012)
Jurysdykcja w zakresie indywidualnych umów o pracę (art. 20 - 23 rozp. nr 1215/2012 i art. 1103[4] k.p.c.)
Wykładni art. 20 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 należy dokonywać w ten sposób, że w sytuacji takiej jak rozpatrywana w postępowaniu głównym przepis ten przyznaje pracodawcy prawo do wytoczenia przed sądem, przed który pracownik wytoczył powództwo główne, powództwa wzajemnego opartego na umowie cesji wierzytelności zawartej między pracodawcą a pierwotnym posiadaczem wierzytelności po wytoczeniu powództwa głównego. Przepisy tej sekcji mają charakter nie tylko szczególny, lecz także wyczerpujący.
Odwołanie się przez pracownika do norm jurysdykcyjnych, które są korzystniejsze dla jego interesów, nie może wpływać na prawo do wniesienia powództwa wzajemnego przed sądem, przed który wytoczono powództwo główne. Wynika stąd, że w sytuacji gdy przestrzega się dokonanego przez pracownika wyboru sądu właściwego do zbadania jego pozwu, osiągnięty zostaje cel uprzywilejowania tego pracownika i nie ma potrzeby ograniczania możliwości rozpoznania tego pozwu wraz z powództwem wzajemnym.
Co się tyczy pojęcia „powództwa wzajemnego” należy uwzględnić pojęcie „powództwa wzajemnego” zawarte w art. 6 pkt 3 rozporządzenia nr 44/2001 [art. 8 pkt 3 rozp. 1215/2012] w wykładni nadanej mu przez Trybunał. Z orzecznictwa Trybunału wynika bowiem, że ze względu na prawidłowe administrowanie wymiarem sprawiedliwości przyznanie sądowi jurysdykcji szczególnej dla rozpoznania powództwa wzajemnego pozwala stronom na uzyskanie – w ramach tego samego postępowania i przed tym samym sądem – rozstrzygnięcia w przedmiocie wszystkich wzajemnych roszczeń mających wspólne źródło. W ten sposób unika się mnożenia zbędnych postępowań (wyrok z dnia 12 października 2016 r., Kostanjevec, C‑185/15).
Wspólne źródło powództwa pierwotnego i wzajemnego może znajdować się w umowie albo w sytuacji faktycznej, takiej jak rozpatrywana w postępowaniu głównym.
Wyrok TSUE z dnia 21 czerwca 2018 r., C-1/17
Standard: 81451 (pełna treść orzeczenia)