Żołnierz zawodowy jako pracownik w rozumieniu art. 87 § 2 k.p.c.
Pełnomocnik osoby prawnej lub przedsiębiorcy (art. 87 § 2 k.p.c.)
Żołnierz pełniący zawodową służbę wojskową niebędący adwokatem lub radcą prawnym nie może być pełnomocnikiem procesowym Skarbu Państwa w sprawie cywilnej.
Nie ma przepisu szczególnego, który wprost upoważniałby żołnierza zawodowego do bycia pełnomocnikiem w postępowaniu cywilnym.
Charakter stosunku służbowego żołnierzy zawodowych, pomimo swego pozornego braku jednoznaczności, przejawia wszelkie cechy, które umożliwiają zakwalifikowanie go jako niepracowniczego stosunku zatrudnienia o charakterze administracyjnoprawnym.
Skoro żołnierza zawodowego nie można uznać za pracownika osoby prawnej w rozumieniu art. 87 § 2 k.p.c. Zatem nie może on być jej pełnomocnikiem.
Art. 87 k.p.c., regulujący zdolność do bycia pełnomocnikiem, ze względu na swój publicznoprawny charakter, podlega ścisłej wykładni.
Mając na względzie istotę zarządu, o którym stanowi art. 87 § 2 k.p.c., oraz to, że przedmiotem zarządu miałoby by być mienie Skarbu Państwa będące we władaniu stationes fisci, będącej jednostką wojskową, należy wykluczyć taką możliwość, że żołnierz zawodowy – pretendujący do miana pełnomocnika procesowego – mógłby być uznany za osobę sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony. W istocie, pojęcia zarządu lub stałego zlecenia wydają się być odnoszone do szeroko rozumianych stosunków cywilnoprawnych i akcentowany jest tu aspekt samodzielności w wykonywaniu czynności administrowania i zarządu powierzonym mieniem, zakładem czy bieżącymi sprawami, co wyklucza ujmowanie w ich granicach relacji opartych na stosunkach władczych.
Uchwała SN z dnia 11 kwietnia 2024 r., III CZP 47/23
Standard: 81303 (pełna treść orzeczenia)