Brak wymogu wskazania we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku wartości przedmiotu sprawy i zaskarżenia
Postępowanie, rozprawa; uczestnicy postępowania o stwierdzenie nabycia spadku (art. 669 k.c.) Oznaczenie wartości przedmiotu sporu (art. 19 k.p.c.)
Postępowanie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku niewątpliwie dotyczy praw i obowiązków majątkowych zmarłego (art. 922 § 1 k.c.). Przedmiotem tego postępowania nie jest jednak realizacją roszczenia materialnoprawnego.
Określenie wartość przedmiotu sprawy nie stanowi wymogu formalnego wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Wnioskom nie zawierającym tego elementu nadawany jest bowiem bieg bez wdrażania postepowania sanacyjnego. Ta ugruntowana praktyka nie nasuwa zastrzeżeń, skoro wskazanie wartości przedmiotu sprawy jest irrelewantne dla procedowania wniosku; nie wpływa na ustalenie sądu właściwego rzeczowo do jego rozpoznania (art. 507 k.p.c.), określenie wysokości należnej opłaty sądowej (art. 23 pkt 1 u.k.s.c.) ani na treść rozstrzygnięcia, również w zakresie odnoszącym się do ewentualnych kosztów zastępstwa prawnego.
Podmioty legitymowane do wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenia nabycia spadku te mogą nie mieć wiedzy co do składu masy spadkowej ani jej wartości. Wymaganie od nich wskazania wartość przedmiotu sprawy mogłoby zatem okazać się nie tylko zbędne, ale również niewykonalne.
Argumenty celowościowe i funkcjonalne uzasadniające brak podstaw do wymagania wskazania wartości przedmiotu sprawy we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku odnoszą się pełni również do potrzeby i możliwości określenia wartości przedmiotu zaskarżenia w przypadku wniesienia apelacji od postanowienia w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku.
Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 2024 r., III CZP 55/23
Standard: 81218 (pełna treść orzeczenia)