Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

SKład sądu rozpoznającego apelację w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po 27 września 2023 r

Skład sądu w postępowaniu apelacyjnym (art. 367[1] k.p.c.) Postępowanie, rozprawa; uczestnicy postępowania o stwierdzenie nabycia spadku (art. 669 k.c.)

Apelację w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku po 27 września 2023 r. sąd rozpoznaje w składzie jednego sędziego (art. 367[1] § 1 in principio w związku z art. 13 § 2 k.p.c. oraz art. 1 pkt 16 i art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw; Dz.U. z 2023 r. , poz.1860).

Postępowanie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku niewątpliwie dotyczy praw i obowiązków majątkowych zmarłego (art. 922 § 1 k.c.). Przedmiotem tego postępowania nie jest jednak realizacją roszczenia materialnoprawnego.

Określenie wartość przedmiotu sprawy nie stanowi wymogu formalnego wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Argumenty celowościowe i funkcjonalne uzasadniające brak podstaw do wymagania wskazania wartości przedmiotu sprawy we wniosku o stwierdzenie nabycia spadku odnoszą się pełni również do potrzeby i możliwości określenia wartości przedmiotu zaskarżenia w przypadku wniesienia apelacji od postanowienia w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku.

Szczególny charakter postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, w toku którego stwierdzenie to może nastąpić nawet w przypadku braku jakiegokolwiek majątku spadkowego, przemawiają za uznaniem, że nie jest ono typowym postępowaniem w sprawie o prawa majątkowe w rozumieniu art. 367[1] § 1 pkt 1 k.p.c.

Wyrok SN z dnia 12 kwietnia 2024 r., III CZP 55/23

Standard: 81217 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.