Naruszenia zasad współżycia społecznego jako przesłanka uznania umowy zawieranej w obrocie profesjonalnym za sprzeczną z art. 58 § 2 k.c.
Nieważność czynności prawnej ze względu na sprzeczność z zasadami współżycia społecznego (art. 58 § 2 k.c.)
Dopuszczalna w stosunkach między przedsiębiorcami jest konstrukcja nadużycia prawa, chociaż z ograniczeniem do wyjątkowych sytuacji. Jest to uzasadnione specyfiką obrotu gospodarczego, w ramach którego zachodzi konieczność ciągłego i świadomego ponoszenia ryzyka, co profesjonaliści powinni umieć przewidywać. Przyznanie im nieograniczonej możliwości do powoływania się na art. 5 k.c. mogłoby prowadzić do praktycznego uchylenia zasady trwałości umów, z zagrożeniem dla pewności i bezpieczeństwa obrotu (wyrok SN z 5 października 2018 r., I CSK 629/17).
Tożsame argumenty odnieść należy do dopuszczalności i kryteriów oceny naruszenia zasad współżycia społecznego jako przesłanki uznania umowy zawieranej w obrocie profesjonalnym jako sprzecznej z art. 58 § 2 k.c. Ocena tak wymagałaby przede wszystkim ustalenia i odwołania się do szczególnych okoliczności rozpoznawanego przypadku.
Wyrok SN z dnia 23 listopada 2023 r., II CSKP 1614/22
Standard: 81052 (pełna treść orzeczenia)