Bezpośredni związek dokonanej czynności prawnej z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zawodową
Pojęcie i status konsumenta
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Czynność prawna może mieć bezpośredni związek z działalnością gospodarczą lub zawodową (art. 22[1] k.c.) także wtedy, gdy w kontekście przedmiotu czynności i zakresu prowadzonej działalności nie ma charakteru profesjonalnego (zawodowego).
Wyrok SN z dnia 6 września 2024 r., II CSKP 964/23
Standard: 85072 (pełna treść orzeczenia)
Bezpośredni związek dokonanej czynności prawnej z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zawodową istnieje wówczas, gdy dokonana czynność prawna nie zmierza przynajmniej częściowo do zaspokojenia osobistych (konsumpcyjnych) potrzeb. Tym samym niezasadne byłoby przyznanie ochrony konsumenckiej przedsiębiorcom dokonującym czynności prawnej wprawdzie poza zakresem prowadzonej działalności gospodarczej, ale w związku z tą działalnością.
Wykluczenie bezpośredniego związku czynności prawnej z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zawodową można rozważać w tych sprawach, w których przynajmniej w części zachowany jest konsumencki, osobisty cel lub przedmiot danej czynności. Chodzi więc o sytuacje, w których dana czynność prawna przedsiębiorcy obejmuje świadczenie, którego przedmiot może służyć zarówno do użytku osobistego, jak i zawodowego, i czynność ta dokonywana jest przez przedsiębiorcę przynajmniej częściowo w celu osobistym (konsumpcyjnym). Nie bez znaczenia jest to, czy konsumencki charakter danej czynności został ujawniony drugiej stronie stosunku prawnego lub był dla niej rozpoznawalny; posłużenie się przy zawieraniu umowy przez osobę fizyczną firmą tej osoby fizycznej jako przedsiębiorcy, pieczątką, danymi identyfikującymi przedsiębiorcę (NIP, REGON, rachunek bankowy przedsiębiorcy) lub dokumentami właściwymi dla przedsiębiorców i ich działalności powinno zasadniczo wykluczyć możliwość przypisania tej umowie charakteru konsumenckiego (zob. wyrok SN z 18 kwietnia 2023 r., II CSKP 914/22, wyrok SN z 27 maja 2022 r., II CSKP 314/22, postanowienie SN z 11 lipca 2023 r., I CSK 5084/22).
Wyrok SN z dnia 26 października 2023 r., II CSKP 863/23
Standard: 80907 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 80908