Ciężar dowodu w zakresie odpowiedzialności na podstawie art. 293 k.s.h.; kwestia domniemania winy
Odpowiedzialność kontraktowa członków zarządu spółek kapitałowych za szkodę wyrządzoną działaniem sprzecznym z prawem lub umową (art. 293 i art. 483 k.s.h.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 293 § 1 in fine k.s.h. ciężarem dowodu nieponoszenia winy obarcza członka zarządu, co bywa uznawane za równoznaczne z działaniem domniemania prawnego winy członka zarządu. Zasadne wydaje się jednak odmienne stanowisko.
Zastosowanie w art. 293 § 1 k.s.h. zwrotu „chyba że” (verba legis: chyba że nie ponosi winy) wpływa jedynie na określenie rozkładu ciężaru dowodu, ze skutkiem obarczenia członka zarządu dowodem nieponoszenia (braku) winy w zachowaniu sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki, które spowodowało szkodę. Użycie tego zwrotu nie powinno być zatem zrównywane z działaniem domniemania prawnego, które - oprócz wpływu na rozkład ciężaru dowodu - prowadzi także do ustalenia faktu będącego przedmiotem domniemania.
Wyrok SN z dnia 10 czerwca 2021 r., IV CSKP 81/21
Standard: 80703 (pełna treść orzeczenia)
Na gruncie odpowiedzialności z art. 293 k.s.h. istnieje domniemanie winy członka zarządu, który w procesie musi udowodnić, że jej nie ponosi.
Wyrok SN z dnia 8 maja 2019 r., V CSK 207/18
Standard: 80704 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 51236