Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wykładania oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Umowne prawo odstąpienia i odstępne (art. 395 i art. 396 k.c.)

Wyświetl tylko:

Odstąpienie od umowy jest wyjątkiem od zasady trwałości umownych stosunków zobowiązaniowych, stąd postanowienia umowy, przepisy regulujące tę instytucję oraz oświadczenia stron składane na ich podstawie winny być interpretowane ściśle. Jednostronne oświadczenie woli o odstąpieniu od umowy złożone w wykonaniu powyższego uprawnienia kształtuje stosunek prawny przez jego ustanie. W braku zaś uprawnienia i zachowania wymogów ustawowych bądź umownych wskazany skutek nie nastąpi. Niedopuszczalna jest tym samym ocena skuteczności złożonego oświadczenia o odstąpieniu od umowy w oparciu o inne, jak wskazane w jego treści przyczyny i podstawy, nawet gdyby były one przewidziane w umowie lub wynikały z ustawy (por. wyrok SN z dnia 15 maja 2013 r., III CSK 267/12).

Wyrok SA w Białymstoku z dnia 24 lutego 2016 r. I ACa 913/15

Standard: 8656 (pełna treść orzeczenia)

Odstąpienie jest wyjątkiem od zasady trwałości umownych stosunków zobowiązaniowych, stąd postanowienia umowy, przepisy regulujące tę instytucję oraz oświadczenia stron składane na ich podstawie winny być interpretowane ściśle. Jednostronne oświadczenie woli o odstąpieniu od umowy złożone w wykonaniu powyższego uprawnienia kształtuje stosunek prawny przez jego ustanie. W braku uprawnienia i zachowania wymogów umownych wskazany skutek nie nastąpi.

Niedopuszczalna jest ocena skuteczności złożonego przez powódkę oświadczenia w oparciu o inne, jak wskazane w jego treści przyczyny i podstawy, nawet gdyby były one przewidziane w umowie bądź wynikały z ustawy.

Wyrok SN z dnia 15 maja 2013 r., II CSK 267/12

Standard: 21174

Komentarz składa z 72 słów. Wykup dostęp.

Standard: 23029

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.