Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wybór prawa właściwego w zakresie wykładni umowy (art. 3 Rzym I)

Wolność wyboru prawa właściwego w stosunkach umownych (art. 3 Rzym I) Wykładnia oświadczenia woli (art. 65 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W doktrynie istnieje spór co do możliwości dokonania przez strony wyboru prawa tylko dla wykładni umowy. W ocenie Sądu II instancji trzeba wykluczyć pogląd o dopuszczalności wyboru prawa osobno dla wykładni umowy i dla prawa właściwego do czynności prawnej. Strony umowy są uprawnione do wybrania prawa właściwego dla całej umowy bądź tylko jej części (art. 3 ust. 1 zdanie drugie rozporządzenia Rzym I w zw. z art. 28 ustawy z 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe). Przepis art. 3 ust. 1 zdanie drugie rozporządzenia Rzym I wyraźnie podaje, że strony mogą dokonać wyboru prawa właściwego dla całej umowy lub tylko dla jej części. Rozporządzenie przesądza więc o zakresie, w jakim możliwy jest wybór prawa.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 lit. a rozporządzenia Rzym I prawo właściwe dla umowy ma zastosowanie w szczególności do jej wykładni. Jak jednak stanowi motyw 16, przewidziane w rozporządzeniu normy kolizyjne powinny być w jak największym stopniu przewidywalne, aby przyczynić się do realizacji ogólnego celu tego rozporządzenia, tj. zapewnienia pewności prawa w europejskiej przestrzeni sprawiedliwości. Z art. 12 ust. 1 lit. a, jak również motywu 16 rozporządzenia, nie sposób wywieść, by intencją prawodawcy europejskiego było pozostawienie stronom umowy wąskiego uprawnienia do uregulowania stosunku prawnego przez poprzestanie wyłącznie na kwestii wpadkowych przy stosowaniu prawa właściwego dla umowy. Taka koncepcja byłaby nie do pogodzenia z motywem 16 rozporządzenia i metodyką stosowania prawa. Problem interpretacji nie jest samodzielną częścią czynności prawnej. Nie można więc dopuścić wyboru prawa, który byłby ograniczony wyłącznie do problemu interpretacji i odrywałby wykładnię od pozostałych zagadnień kontraktowych (por. Wojewoda [w:] Pazdan (red.), Prawo prywatne międzynarodowe. Komentarz, Warszawa 2018).

Wyrok SO w Warszawie z dnia 9 sierpnia 2023 r., XXVII Ca 3055/22

Standard: 80349 (pełna treść orzeczenia)

Wybór prawa może dotyczyć wyłącznie całej umowy (w rozumieniu stosowanych przepisów materialnych i ich wykładni), nie może zaś dotyczyć wyłącznie jej wykładni. Powołany przez pozwanego art. 12 Rozporządzenia R. I tylko potwierdza powyższe stanowisko, gdyż wskazuje jednoznacznie, że wybór prawa znajduje zastosowanie do wszystkich aspektów umowy, w tym do jej wykładni i nie może być rozbity na poszczególne aspekty danej umowy.

Wyrok SR dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie z dnia 15 lutego 2022 r., I C 3089/20

Standard: 80482 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 156 słów. Wykup dostęp.

Standard: 80355

Komentarz składa z 188 słów. Wykup dostęp.

Standard: 80483

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.