Prawo właściwe dla zobowiązań alimentacyjnych pomiędzy byłymi małżonkami po ustaniu małżeństwa (art. 63 p.p.m.)
Prawo prywatne międzynarodowe
Poszukiwanie odpowiedniego systemu prawa materialnego dla zobowiązań alimentacyjnych pomiędzy byłymi małżonkami po ustaniu małżeństwa powinno uwzględniać w pierwszej kolejności wynikający z art. 63 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. – Prawo prywatne międzynarodowe (Dz. U. z 2015 r., poz. 1792) nakaz analizy przepisów Rozporządzenia Rady (WE) nr (...)z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych (Dz. Urz. UE L 7 z 10.01.2009). Zgodnie więc z art. 15 w/w Rozporządzenia, prawo właściwe w sprawach zobowiązań alimentacyjnych jest określane zgodnie z Protokołem haskim z 23 listopada 2007 r. o prawie właściwym w sprawach zobowiązań alimentacyjnych w państwach członkowskich (Dz. U. UE L z dnia 16 grudnia 2009 r.), dla których protokół ten jest wiążący.
W świetle art. 3 ust. 1 w/w Protokołu haskiego wprowadzona została zasada stosowania prawa państwa, w którym wierzyciel ma miejsce zwykłego pobytu, przy czym zgodnie z art. 5 tego Protokołu zasada ta nie ma zastosowania w przypadku zobowiązań alimentacyjnych pomiędzy byłymi małżonkami, jeśli jedna ze stron się temu sprzeciwi i jeśli prawo innego państwa, w szczególności państwa ostatniego wspólnego miejsca zwykłego pobytu małżonków, ma ściślejszy związek z ich małżeństwem, gdyż wówczas zastosowanie znajduje prawo tego innego państwa.
W rozpoznawanej sprawie pozwana domagała się oddalenia powództwa. Wyraźnie wskazywała, że w sprawie winny mieć zastosowanie przepisy prawa austriackiego. W ocenie Sądu Okręgowego, stanowisko pozwanej należało zinterpretować jako złożenie sprzeciwu wobec stosowaniu w sprawie niniejszej prawa polskiego które byłoby właściwe w myśl art. 3 ust. 1 w/w Protokołu z racji miejsca zamieszkania pozwanej, której przysługiwało roszczenie alimentacyjne. Z tych przyczyn należy uznać, że zastosowanie w sprawie winien mieć przepis art. 5 wspomnianego Protokołu, a zatem Sąd Rejonowy winien rozpoznawać sprawę na podstawie przepisów prawa austriackiego, a nie polskiego.
Wyrok SO w Suwałkach z dnia 29 lutego 2016 r., I Ca 568/15
Standard: 80165 (pełna treść orzeczenia)